ΠΓΣ: Έχασε από τον Παναιτωλικό 1-2, κέρδισε σε αγωνιστική βελτίωση | ΦΩΤΟ

ΔΥΝΑΤΟ ΤΕΣΤ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Από τα πρώτα λεπτά ο Παναιτωλικός πιστοποίησε μια αγωνιστική διαφορά που υφίσταται ανάμεσα σε Α΄ και Β΄ Εθνική. Σε δαιμονιώδη φόρμα η ομάδα του Αγρινίου, προερχόμενη από νίκες σε βάρος του Παναθηναϊκού και στην Κρήτη 3-0 τον Πλατανιά, έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο Δημοτικό Στάδιο, απειλώντας με γρήγορο γκολ κυρίως με τον Μάζουρεκ τον Παναιγιάλειο, που χρειάστηκε λίγο χρόνο να συνέλθει και να μπει στο παιχνίδι.

Και μπήκε πολύ καλά μετά το πρώτο 15λεπτο η Αιγιώτικη ομάδα, θέλοντας να ξεφύγει από τον ρόλο του κομπάρσου.

Απείλησε να γίνει μάλιστα ο πρωταγωνιστής, όταν στο 24΄ φάουλ του Αρναρέλλη, έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας Σταματόπουλος.

Το γκολ του Παναιτωλικού ήρθε σε λάθος χρόνο και πάνω που η ομάδα του Νίκου Κουρμπανά είχε αρχίσει τις δικές της επισκέψεις στην αντίπαλη εστία. Το αμυντικό λάθος δεν το άφησε ασυγχώρητο ο Ντίαζ ανοίγοντας το σκορ 0-1 στο 26΄, ύστερα από την κάθετη πάσα του Μάζουρεκ.

Μέχρι να διαμορφωθεί το 0-2 από τον Λόπεζ στο 43΄, ο Παναιγιάλειος είχε κυνηγήσει την ισοφάριση σε δυο καλές περιπτώσεις, με σουτ του Καζναφέρη και κεφαλιά άουτ του Σκαρτσίλα.

Οι αλλαγές του Νίκου Κουρμπανά στην επανάληψη, τόνωσαν την φυσική κατάσταση του συνόλου, ανέβασαν τον ρυθμό και τις απαιτήσεις της Αιγιώτικης ομάδας. Στις καλύτερες επιθετικές ενέργειες πρωταγωνιστής ήταν ο Κόκκορης, ο οποίος κέρδισε το πέναλτι από τον Νταλακούρα στο 85΄, με το οποίο μείωσε στο τελικό 1-2 ευστοχώντας ο Σταματής.

Μια ήττα που δεν πρέπει να ανησυχεί ιδιαίτερα τον Παναιγιάλειο, που έδειξε ότι έχει βάθος στον πάγκο, αρκετούς ισάξιους ποδοσφαιριστές, σταδιακή βελτίωση πριν το μεγάλο ραντεβού της πρεμιέρας 22 Οκτωβρίου στην Σπάρτη με την τοπική ομάδα.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Πολίτης (46΄ Αθανασίου), Τσερκέζος (13΄ λ.τ. Ρέλλας), Παπαχρήστος (58΄ Κοντοχρήστος), Ιντζίδης (74΄ Σμίλτος), Στίκας (46΄ Βλάχος), Γκούμας (67΄ Γαβριηλίδης), Καζναφέρης (65΄ Γκούφας), Αρναρέλλης (64΄ Κόκκορης), Γεωργακόπουλος (55΄ Σταματής), Κριστέτο (46΄ Μπρους), Σκαρτσίλας (76΄ Ντέμο)

Ακόμα ένα φιλικό

Με εξαίρεση το πρώτο 20λεπτο, ο Νίκος Κουρμπανάς δήλωσε ικανοποίηση για το φιλικό παιχνίδι με τον Παναιτωλικό, αφού ο Παναιγιάλειος είχε τις φάσεις για να τελειώσει με καλύτερο σκορ το α΄ ημίχρονο, ισορρόπησε στην επανάληψη, πίεσε στα τελευταία λεπτά όπου σημειώθηκε η μείωση του σκορ.

Παράλληλα ο κόουτς της Αιγιώτικης ομάδας κάνοντας σύγκριση με την ετοιμότητα των δυο ομάδων, έδωσε …ελαφρυντικά στον Παναιγιάλειο, που είχε απέναντί του μια ετοιμοπόλεμη ομάδα σε ρυθμούς πρωταθλήματος Σούπερ Λίγκας και σε μια εποχή που η ομάδα του Αγρινίου βρίσκεται σε μεγάλη φόρμα.

Επίσης η τεχνική ηγεσία βρίσκει ότι υπάρχουν ακόμα χρονικά περιθώρια για ένα ακόμα φιλικό, για το οποίο έχουν ήδη ξεκινήσει ενέργειες και επαφές για την πραγματοποίησή του, το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.