Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Για τα καλά σε περιπέτειες η Θύελλα Αιγίου 2-3 από τον Λέοντα Αλισσού

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΧΕΙΜΩΝΑ ΜΕ ΑΠΩΛΕΙΕΣ Ο ΠΑΝΜΟΒΡΙΑΚΟΣ ΣΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Ο ΑΕΤΟΣ Π.

Στην Άβυθο η Θύελλα έδειξε να είναι σε θέση να εξουδετερώνει τις επιθετικές ενέργειες του Λέοντα, αφού η Αιγιώτικη ομάδα είχε προηγηθεί νωρίς, δεχόμενη την ισοφάριση1-1 από τον Ξυπολιά στο 41΄. Την διαφορά για τους φιλοξενούμενους του Αλισσού έκανε στο β΄ ημίχρονο ο Μιχάλης Μιχαλόπουλος. Με δικό του γκολ, δοκάρι και ασίστ για γκολ στον Αλεξόπουλο, έδωσε τη νίκη στον Λέοντα, αφήνοντας απλά την Θύελλα να μειώσει 2-3 με τον Ασπρούκο στο 89΄.

-Με δυο γκολ που αμφισβητήθηκαν έντονα εκατέρωθεν, κρίθηκε το ισόπαλο 1-1 ντέρμπι στο Ριόλο. Με γκολ οφ σάιτ προηγήθηκε ο Κεραυνός, με γκολ φάουλ ισοφάρισε ο Πανμοβριακός.

-Στην Παραλία ο Αετός πήρε σημαντική νίκη 2-1 από την Δόξα, πλησιάζοντας τώρα στον βαθμό τον πρωτοπόρο Πανμοβριακό. Ο Μαντάς με δυο δικά του γκολ έδωσε τις λύσεις στους νικητές, με την Δόξα να έχει ισοφαρίσει προσωρινά, αλλά να είναι καλύτερη στο β΄ ημίχρονο, όπου απείλησε σοβαρά για την ισοφάριση.

Ο Ξυπολιάς ισοφαρίζει 1-1 για τον Λέοντα

-Η Αναγέννηση είδε τον Φωστήρα να προηγείται, χωρίς να ανησυχεί ιδιαίτερα, αν και το α΄ μέρος τελείωσε 1-1, στο β΄ 45λεπτο όμως με την ουσιαστική βοήθεια του Σπανού που πέτυχε τρία γκολ, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο επιβλητικό 5-1.

-Κακό παιχνίδι στο Προάστειο, με την γηπεδούχο Νίκη να στηρίζεται ακόμα μια φορά στην πολύ καλή της άμυνα, την καλύτερη του πρωταθλήματος (4 γκολ) και να επικρατεί του Άρη 1-0 με το γκολ του Αυγέρη στο 76΄, παραμένοντας στην 4η θέση και χωρίς παρέα.

-…Αφού η Θύελλα Πάτρας βρέθηκε να χάνει δυο φορές από τον Δαβουρλή και να τη 2η φορά να ισοφαρίζει 2-2 στις καθυστερήσεις με τον Δασουρά στο 93΄, φέρνοντας δίκαια το παιχνίδι στα ίσα.

-Συνέχεια μπροστά στο σκορ ήταν στο Σαραβάλι ο Ατρόμητος, έχοντας μάλιστα προηγηθεί του Πήγασου 3-0. Η ομάδα του Μπεγουλακίου πλησίασε στο σκορ με χατ τρικ του Στουπάκη (τα δυο γκολ με πέναλτι), αλλά πήρε τη νίκη 4-3. Δίκαια έχοντας χάσει πάρα πολλές ευκαιρίες σε …κόντρα επίθεση, ακόμα και πέναλτι με τον Αθανασόπουλο.

-Δεν χαρίστηκε ο Εθνικός Σαγεΐκων στην ουραγό ομάδα του Λιμνοχωρίου. Με δυο γκολ σε κάθε ημίχρονο, πέρασε με το εμφατικό 4-0 από το Λιμνοχώρι, θέτοντας τους γηπεδούχους σε ακόμα υψηλότερο κίνδυνο.
Θύελλα Αιγίου – Λέων Αλισσού 2-3

Χωρίς να έχει παρουσιάσει στα πρώτα λεπτά κάτι περισσότερο από τον Λέοντα, η Θύελλα Αιγίου ήταν αυτή που πέτυχε το πρώτο γκολ της συνάντησης στο γήπεδο της Αβύθου. Ο Σπηλιωτόπουλος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, προσπάθησε να απομακρύνει στο πρώτο δοκάρι ο Μεντζελόπουλος, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Γκολ σε ένα κρίσιμο βαθμολογικά παιχνίδι, που επηρέασε θετικά τους παίκτες του Κυριάκου Αθανασίου. Πρέσαραν σε όλο το γήπεδο και με πολυπρόσωπα μαρκαρίσματα, κρατούσαν μακριά από την εστία του Πράσινου τους παίκτες της ομάδας του Αλισσού.
Η …συνταγή χάλασε στο 41΄, ο Ξυπολιάς βρήκε κενό χώρο στο δεξί άκρο της επίθεσης, εκμεταλλευόμενος την απουσία του Γκοτσόπουλου, ο οποίος είχε περάσει τραυματίας εκτός αγωνιστικού χώρου, σκόραρε ισοφαρίζοντας με διαγώνιο πλασέ, ενώ λίγο αργότερα από δύσκολη θέση ο Μιχαλόπουλος, με ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε την μπάλα να χτυπήσει πάνω στο οριζόντιο δοκάρι του Πράσινου, στο 43΄. Με ηγέτη τον πρώτο τους σκόρερ Μιχαλόπουλο, οι φιλοξενούμενοι πήραν μετά την μια ώρα αγώνα προβάδισμα νίκης.

Ο Αλεξόπουλος το 1-3

Προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 65΄, όταν ο Νικολόπουλος εκτέλεσε φάουλ, ο Αλεξόπουλος πλάκαρε στον Μιχαλόπουλο που με «κεραυνό» διαμόρφωσε το 1-2.
Ο ίδιος στο 75΄ είδε την μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι της Θύελλας στο δυνατό βολέ που επιχείρησε, ενώ στη γρήγορη αντεπίθεση του 79΄, έδωσε ασίστ στον Αλεξόπουλο για να διαμορφώσει εύκολα το 1-3.

Στη Θύελλα Αιγίου δόθηκε το μικρό χρονικό διάστημα για να διεκδικήσει την ισοφάριση, μετά τη μείωση του σκορ 2-3 στο 89΄ με τον Ασπρούκο, ύστερα από ασίστ του Διαμαντόπουλου. Πίεσε χωρίς αποτέλεσμα για τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας, στα τελευταία λεπτά με τις καθυστερήσεις.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΙΓΙΟΥ: Πράσινος, Μανέτας (87’ Αθανασίου), Γκοτσόπουλος, Λαλαής, Δαυλάς, Γιαννόπουλος (73’ Σκιαδάς), Σπηλιωτόπουλος, Λιάτος, Μάλλιος, Διαμαντόπουλος, Μητρόπουλος (69’ Ασπρούκος).

ΛΕΩΝ: Μπαμπέκος, Νικολόπουλος, Λάτσης, Μεντζελόπουλος, Τραχάνης, Λαζανάς, Ξυπολιάς (70’ Μ. Σοφιανός), Σιδέρης (80’ Γιαννακόπουλος, Μιχαλόπουλος (85’ Δρούσκας), Αλεξόπουλος, Αναγνωστόπουλος (87’ Ραμαντάνης).