Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Με νίκες των γηπεδούχων και τα τρία παιχνίδια

ΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΟ 3-0 ΤΗΝ ΦΛΟΓΑ ΣΤΟ ΓΕΙΤΟΝΙΚΟ ΝΤΕΡΜΠΙ

Πολλά ήσαν τα παιχνίδια που δεν ξεκίνησαν ποτέ στον 3ο όμιλο, με αφορμή τους κακούς και επικίνδυνους αγωνιστικούς χώρους, που είχαν διαμορφώσει οι βροχοπτώσεις. Στα τρία γήπεδα που διαθέτουν πλαστικό χλοοτάπητα, είχαμε μόνο την κανονική και προγραμματισμένη διεξαγωγή αγώνων, με το χαρακτηριστικό της επικράτησης των γηπεδούχων.
Το Διακοπτό βρήκε την ευκαιρία να καμαρώνει στην πρώτη θέση, μετά τη δική του νίκη 3-0 σε βάρος της Ροδιάς και παράλληλα τη μη διεξαγωγή των αγώνων για τους δυο πρωτοπόρους Ψαθόπυργο και Δρέπανο.
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα δυο προαναφερθέντα σωματεία, θα έχουν σίγουρη τη νίκη απέναντι στον Κεραυνό 2016 και την Ζήρια / ΤΑΔ ’93 αντίστοιχα.
Ακόμα πιο ψηλά βρέθηκε η νεοφώτιστη Αργυρά, ύστερα από τη νίκη της 2-0 σε βάρος της Ακράτας, την οποία «έπιασε» στους 27 βαθμούς.
Με σκορ 2-0 επικράτησε επίσης η Αιγείρα σε βάρος του Σκεπαστού, που παρέμεινε στην τελευταία θέση με τους …λίγους 4 βαθμούς

Διακοπτό – Φλόγα Ροδιάς 3-0

Δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι για την Φλόγα, στην κοινή έδρα της Ροδιάς με το Διακοπτό. Κι αυτό γιατί βρέθηκε να χάνει από μια φάση που κανείς δεν περίμενε πως θα κατέληγε η μπάλα στα δίχτυα.
Στο 15΄ συγκεκριμένα ο Τσέντζος έκανε κάθετη πάσα για τον Μητρόπουλο, αλλά σε καλύτερη θέση ο Βαρνακιώτης βρίσκεται στο όριο της περιοχής του και θέλει να κάνει ένα βήμα πίσω για να μπλοκάρει. Εκεί μπερδεύτηκε, με αποτέλεσμα να κυλήσει η μπάλα με ρυθμό ρελαντί στην εστία της Φλόγας, 1-0.
Η Φλόγα προέβαλλε αντίσταση στη συνέχεια, με το παιχνίδι να λαμβάνει τον χαρακτήρα του γειτονικού ντέρμπι.
Το πολύ όμορφο γκολ του Γιώργου Μαρή 2-0 στο 33΄, έθετε άλλες αποστάσεις υπέρ του Διακοπτού για την εξέλιξή του. Ο Μαρής δέχτηκε την μακρινή πάσα του Αντώνη Παξιμάδη και με διαγώνιο ψηλοκρεμαστό σουτ ακριβείας, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Με το πόδι αποκρούει ο Μακρής το κοντινό πλασέ του Κατσαούνη

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο ευνοϊκά για το Διακοπτό πέντε λεπτά αργότερα. Με φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και σε θέση μέσα δεξιά, ο Μητρόπουλος σημάδεψε σωστά για μια 3η παραβίαση και με διαφορά ασφαλείας 3-0 από το α΄ ημίχρονο.
Με αρκετές αλλαγές προσώπων, αλλά σταθερά σε καλό ρυθμό ακολούθησε το β΄ ημίχρονο. Ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες, με την Φλόγα να πλησιάζει σε ένα γκολ μετά την ατομική προσπάθεια του Κατσαούνη που αποκρούστηκε από τον Μακρή, καθώς και το δοκάρι του Χριστόπουλου, πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Παππά.
ΔΙΑΚΟΠΤΟ: Μακρής, Γ. Χριστοδουλόπουλος, Ραμπαβίλας (73΄ Θεοδωρόπουλος), Α. Παξιμάδης, Ι. Παξιμάδης, Γεωργακόπουλος (70΄ Γεωργίου), Μπακατσέλος (85΄ Θεοδούλης), Μητρόπουλος, Τσέντζος, Μαρής (85΄ Χίλα)
ΦΛΟΓΑ ΡΟΔΙΑΣ: Βαρνακιώτης (45΄ λ.τ. Γκιώνης), Τζιαντομένικο, Γκλαβάς (46΄ Ανδρικόπουλος), Π. Λιακόπουλος, Σπανός, Μηλάτος, Κλάιντι, Χριστόπουλος, Κατσαούνης (70΄ Θωμάς), Μπαντούνας, Α. Λιακόπουλος (46΄ Λεκάι).

Θύελλα Αιγείρας – Σκεπαστό 2-0

Δημιουργός ο Άγγελος Σκάζας για την Αιγείρα. Ήταν αφετηρία και στα δυο γκολ των γηπεδούχων, στη νίκη τους 2-0 σε βάρος του Σκεπαστού.
Παρά την υπεροχή της στο α΄ ημίχρονο, η Αιγείρα δεν είχε ευστοχία στις τελικές της προσπάθειες, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με …άδεια χέρια.
Αντίθετα με γρήγορο γκολ από τον Παπαχριστόπουλο στο β΄ ημίχρονο (49΄), έβαλε τα θεμέλια για τους πολύτιμους βαθμούς της νίκης, με την ομάδα του Σκεπαστού επηρεασμένη μετά το γκολ, να μην μπορεί να αντιδράσει. Το 1-0 προήλθε από την εκτέλεση κόρνερ του Άγγελου Σκάζα και το πλασέ στη συνέχεια μέσα από την περιοχή του Παπαχριστόπουλου.
Στο 59΄ ήταν η σειρά του Αντρ. Μάρκου να αξιοποιήσει με βολέ το κόρνερ του Σκάζα, διαμορφώνοντας το 2-0.
Η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους, που φλέρταραν με ένα ακόμα γκολ, αντίθετα με τους φιλοξενούμενους, που έδειχναν να έχουν πάρει την ήττα ως δεδομένο.
ΘΥΕΛΛΑ ΑΙΓΕΙΡΑΣ: Βασιλακόπουλος, Αγγ. Σκάζας (87΄ Δημόπουλος), Παναγιωτόπουλος, Αντρ. Μάρκου, Ασημακόπουλος, Παπαχριστόπουλος, Ψαρράκος, Β. Νακελλάρης (75΄ Σαρμάς), Κλουκίνας (84΄ Ρηγανάς), Απ. Νακελλάρης, Εντ. Μάρκου (80΄ Κριτάκης)
ΣΚΕΠΑΣΤΟ: Π. Τραγότσαλος, Π. Μπάλιος (46΄ Παπαγιαννόπουλος), Ντόκος, Παπαβραμόπουλος, Βασιλακόπουλος, Τζόβολος, Καράμπελας, Απ. Τζήκας, Παρίσης, Βραχλιώτης (85΄Αχμετάϊ), Ν. Μπάλιος

Μητρόπουλος και Χριστόπουλος

Αργυρά – Ακράτα 2-0

Στο Προάστειο η σκληρή αναμέτρηση ανάμεσα σε Αργυρά και Ακράτα, βρήκε την γηπεδούχο ομάδα προηγούμενη 1-0 στο 24΄ με το γκολ του Κουτσούκη.

Η Ακράτα κυνηγούσε το …σκορ και την ισοφάριση μέχρι το φινάλε, με παίκτη λιγότερο όμως από το 57΄, όταν αποβλήθηκε ο Παράνομος. Μάλιστα περιμένει βαριά «καμπάνα» τον νεαρό επιθετικό της Ακράτας, σύμφωνα με τα λεγόμενα στο φύλλο αγώνα.

Λίγο αργότερα η αριθμητική ισορροπία επανήλθε, όταν αποβλήθηκε και από την Αργυρά ο Σταματάκης στο 79΄.
Νωρίτερα στο 70΄ ο διαιτητής Πολυγένης, διέκοψε για τρία λεπτά τον αγώνα, με τον αναβρασμό που επικρατούσε στον πυρήνα των φιλοξενούμενων οπαδών, όπως σημείωσε στο φύλλο αγώνα: έβριζαν και χειρονομούσαν.
ΑΡΓΥΡΑ: Ζέρβας, Π. Παπανικολάου (23’ Σ. Διγγελόπουλος), Τζουγανάτος, Κώνστας (62’ Σταύρου), Διαμαντόπουλος, Θάνος, Ασημακόπουλος, Βάσιλας, Σταματάκης, Κουτσούκης, Π. Διγγελόπουλος (87’ Α. Παπανικολάου).
ΑΚΡΑΤΑ: Καπετσώνης, Παππάς, Λυμπερόπουλος, Τσούρας (14΄ Σακελλαρόπουλος), Ζίζηλας, Γκρέμπι (52΄ Σιαφλάς), Παράνομος, Σταυρόπουλος, Πιχλίνσκι, Χαλούλος (77΄ Μούζουλας), Παναγόπουλος