“Άλμα” παραμονής του Κεραυνού στα Μελίσσια (78-81)

“AΦΙΕΡΩΝΟΥΜΕ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΙ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ”
Ο Κεραυνός Αιγίου πέτυχε την μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα και πλέον “βλέπει” από θέση ισχύος την υπόθεση παραμονή. Επικράτησε στα Μελίσσια – στο εξ΄ αναβολής παιχνίδι – του τοπικού ΚΑΟ με 81-78, ξεπερνώντας Ν. Ιωνία και Απόλλωνα Σμύρνης στον βαθμολογικό πίνακα.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα και μέχρι τα μισά σχεδόν της δεύτερης περιόδου πήγαινε πόντο – πόντο με τον Κεραυνό να είναι μπροστά με βραχεία κεφαλή (17-20 στο 11΄, 21-23 στο 12΄). Ένα μικρό ξέσπασμα της Αιγιώτικης ομάδας την έφερε στο +8 στο 13΄(21-29), και στο +7 στο 15΄(24-31) με “όπλο” την καλή της άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και κατάφεραν, όχι μόνο να μειώσουν σταδιακά τη διαφορά, αλλά να περάσουν και μπροστά με 37-34, 2.37΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με επί μέρους σκορ 13-3. Ο Κεραυνός όμως έδειξε χαρακτήρα σε αυτό το κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού για να περάσει με 37-38, 1΄ και 55΄΄ πριν το τέλος και 39-44 στο 19΄ και 40΄΄, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Mε το ξεκίνημα της επανάληψης η ομάδα του Σπύρου Γκοργκόλη άρχισε να ξεφεύγει περισσότερο, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα, επιθετικά, αρκετούς παίκτες. Στο 23΄ έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (44-54), αλλά οι γηπεδούχοι δεν… έλεγαν να τα παρατήσουν. Μείωσαν σε 59-65 στο 39΄ και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά στο +8 (69-67).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ζητούμενο ήταν να αντέξει στην πίεση ο Κεραυνός, που αξίζει να σημειωθεί ότι αγωνίστηκε για ένα ακόμη παιχνίδι χωρίς τον Στέφανο Ζυγά, που εξέτισε την τρίτη από τις τέσσερις αγωνιστικές της τιμωρίας του. Στο 34΄ η διαφορά ήταν στο +8 (66-74), αλλά μέσα σε ενάμιση λεπτό τα Μελίσσια έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (72-74, στο 35΄ και πέρασαν με 77-74 1΄ και 30΄΄΄πριν τη λήξη! Με τρίποντο το σκορ έγινε 77-77 (1΄ και 20΄΄) με τον Κεραυνό να περνάει και πάλι μπροστά 77-78 φτάνοντας τελικά σε μία μεγάλη νίκη έχοντας πρώτους σκόρερ τους Γκόβα (κορυφαίος), Γκιζόγιαννη και Μαναβόπουλο. Να σημειωθεί ότι υπήρξε ένταση στο ματς, με πολύ σκληρά μαρκαρίσματα, τεχνικές ποινές εκατέρωθεν και αποβολή του Βαρθακοκοίλη πριν τη λήξη του ημιχρόνου για χτύπημα στον Καραγιάννη.
“Αφιερώνουμε τη μεγάλη νίκη σε όλους τους Αιγιώτες που στηρίζουν οικονομικά την ομάδα και σε όλο το φίλαθλο κόσμο” δήλωσαν μετά τα λήξη τα μέλη της Επιτροπής Σωτηρίας που ακολούθησαν την ομάδα στα Μελίσσια.
* H φωτογραφία είναι από τον αγώνα του πρώτου γύρου (79-82).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρίγλη – Ροδίτης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 39-44, 59-67, 78-81.

ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ (Σταϊκόπουλος): Κύρος 2, Τζωρτζόπουλος 2, Σπυριδάκης, Βούλγαρης 5(1), Βαρθακοκοίλης 14(2), Τζέμης 6, Κοντός 14(2), Κυπαρίσης 5, Ζήρος 2, Καλογερόπουλος 15(3), Παλάντζας 6(2), Καραχάλιος 7.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Γκοργκόλης): Αναστασόπουλος 3, Χριστοδουλόπουλος, Φωτίου 6, Γκόβας 29(3), Μαναβόπουλος 16, Καραγιάννης 4, Γκιζόγιαννης 23(1), Σταθακόπουλος, Λαδικός.