Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ | Β ΟΜΙΛΟΣ: Ισοπαλία 2-2 Φοίνικας / Ζήρια – Ζαβλάνι / Αίας

ΤΡΙΤΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ …ΓΚΕΛΑ Ο ΆΡΗΣ 3-4 ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΤΟ Π. ΝΙΚΗ ΕΚΤΟΣ Η ΘΥΕΛΛΑ 2-0 ΤΟΝ ΔΑΒΟΥΡΛΗ

Ακόμα μια …επαγγελματική νίκη για τον Αετό Πάτρας, που άντεξε στο α΄ ημίχρονο που ήταν ένα διάστημα υπεροχής της Νίκης Προαστείου, μάλιστα ο Καλλιακμάνης υποχρεώθηκε σε δυο θεαματικές αποκρούσεις. Με σουτ στην κίνηση ο Π. Μπακάλης, πέτυχε στο 58΄ ένα πανέμορφο γκολ για τον Αετό (8η συνεχόμενη νίκη), που εκτός από το προβάδισμα, χάλασε και την ψυχολογία των νεαρών γηπεδούχων, που γνώρισαν την πρώτη εντός ήττα.

-Σε κακή μέρα ο Κεραυνός, άφησε δυο πολύτιμους βαθμούς απέναντι στον μαχητικό Πανιώνιο / Αχιλλέα που προηγήθηκε, για να χρειαστεί ένα πέναλτι (λίγο αυστηρό) για να πάρει η ομάδα του Αγίου Βασιλείου, τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας.

-Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο «Ντα Λουζ», αρκεί να αναφέρουμε τα 7 γκολ του α΄ ημιχρόνου που ήταν όλα τα …λεφτά, ανάμεσα σε Άρη και ΑΠΣ Πάτραι. Το Πάτραι σημείωνε γκολ και ο Άρης ισοφάριζε μέχρι το 2-2.Ο Αναγνώστου στη λήξη του ημιχρόνου (45΄) διαμόρφωσε το 2-3, σκορ που έμελλε να είναι και τελικό, αφού ο Άρης αν και είχε σε πολύ μεγάλο ποσοστό την κατοχή στο β΄ ημίχρονο, αποδείχθηκε ανούσιος για να ισοφαρίσει για 3η φορά. Για τον Άρη ήταν το 3ο συνεχόμενο παιχνίδι που χρεώθηκε απώλειες, για τον ΑΠΣ Πάτραι ένα σπουδαίο αποτέλεσμα για να παραμείνει με αξιώσεις διεκδικητής στο πλασάρισμα της πρώτης 4άδας.

-Η Θύελλα Αιγίου προηγήθηκε 1-0 του Δαβουρλή στο ημίχρονο, έχοντας παράλληλα καλές φάσεις για να το τελειώσει προηγούμενη με μεγαλύτερο σκορ. Η Αιγιώτικη ομάδα ευτύχησε να κάνει το 2-0 με το εύστοχο πέναλτι του Αρβανίτη, πάνω που ο Δαβουρλής ανέβαζε …στροφές, διεκδικώντας στη συνέχεια με καλές προϋποθέσεις να μειώσει το σκορ, κάτι που δεν έγινε.

-Ακόμα ένα θεαματικό παιχνίδι στο γήπεδο της Ζήριας, με τον Φοίνικα να προηγείται δυο φορές σε βάρος του Ζαβλανίου / Αίας, να φλερτάρει σε αρκετές περιπτώσεις για το «τρίποντο», να αποφεύγει στο 92΄, τα χειρότερα και ενώ το σκορ είχε πάει στο 2-2.

-Ακόμα τρεις πολύτιμοι βαθμοί για τον Ψαθόπυργο, που με δυο γκολ του Παλούκη ξεπέρασε νικηφόρα το εμπόδιο του Ψαθόπυργου.

Φοίνικας / Ζήρια – Ζαβλάνι / Αίας 2-2

Είχε τα φόντα και τη διάθεση ο Φοίνικας / Ζήρια φιλοξενώντας το Ζαβλάνι / Αίας να καταγράψει ακόμα μια νίκη στο ενεργητικό του, μόνο που η διάθεσή του ήταν σε κάποια κρίσιμα σημεία βιαστική και λίγο …νευρική.
Παρέμειναν αναξιοποίητες αρκετές ευκαιρίες και πάρα πολλά στημένα κυρίως στο β΄ ημίχρονο.
Το Ζαβλάνι / Αίας με τον Δρακοπαναγιωτάκη να δίνει από τον πάγκο συμβουλές για αμυντικό παιχνίδι, βρήκαν κάποιες ευκαιρίες οι παίκτες του να φύγουν μπροστά, απειλώντας στις καλύτερες περιπτώσεις με τον Καλογερόπουλου στο 72΄ μετά την σέντρα του Νικολόπουλου, με την κεφαλιά του Γκλαβά στο 59΄από σέντρα του Νικολόπουλου και πάλι με τον Γκλαβά στο 92΄, να πάρει μια νίκη στις καθυστερήσεις, που σίγουρα θα ήταν άδικο αποτέλεσμα, αλλά…

Γκολ από τα …αποδυτήρια

Για τον Φοίνικα / Ζήρια δεν υπήρχε καλύτερο ξεκίνημα. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της συνάντησης, ο τερματοφύλακας Αγοράκης πρόλαβε τον Τσέντζο στο ένας μ’ έναν, αλλά η απόκρουσή του κατέληξε στον Μαρή κι αυτός με ψηλοκρεμαστό σουτ …έγραψε το 1-0.
Με κενά η άμυνα των γηπεδούχων στο α΄ ημίχρονο και με τον Καλογερόπουλο να καταφέρνει αρκετές φορές να ελευθερώνεται, όπως στην φάση της ισοφάρισης. Στο 8΄ ο Νικολόπουλος γύρισε την μπάλα στο 2ο δοκάρι για να ισοφαρίσει 1-1 ο Καλογερόπουλος.
Δεν χάρηκαν για πολύ την ισοφάριση οι φιλοξενούμενοι, αφού ο Τσέντζος αξιοποίησε στο 10΄ με γκολ την πάσα του Παπαδημητρακόπουλου για το 2-1.
Οι δυο άμυνες παρέμειναν ευαίσθητες και χαλαρές μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, με τον κίνδυνο και την …μυρουδιά του γκολ να πλανάται στην ατμόσφαιρα του γηπέδου της Ζήριας.

2-2 και το παιχνίδι πήρε φωτιά

Το Ζαβλάνι / Αίας ξαναέφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 50΄. Ο Γκλαβάς εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα βγήκε εκτός περιοχής με τον Κουτούλα να εξαπολύει δυνατό άπιαστο σουτ στη γωνία του Βαρελά για το 2-2.
Με εξαίρεση τις δυο καλές στιγμές για τους φιλοξενούμενους στο 59΄ και στο 92΄, ο Φοίνικας / Ζήρια …κουβάλησε αρκετές φορές στην αντίπαλη εστία του Αγοράκη, με τη βιασύνη και τους ανορθόδοξους τρόπους στην τελική προσπάθεια, να μην φέρνουν το πολυπόθητο 3ο γκολ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία λογικά καταγράφηκε στο 73΄, όταν ο Μαρής εξ’ επαφής αποκρούστηκε από τον Αγοράκη, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε κι άλλες ευκαιρίες για ένα γκολ, όπως στο 51΄ που έπαιξε το κόρνερ πλασαριστά με τον Δημητρακόπουλο, στο 60΄ από την σέντρα του Τέρπου, στο 75΄ με φάουλ από καλό σημείο.

Σωτήρια επέμβαση είχαμε του Αγοράκη στο 69΄, που με γρήγορη έξοδο πρόλαβε σε θέση τετ α τετ τον Δημητρακόπουλο.
Α.Ε. ΦΟΙΝΙΚΑΣ/ΖΗΡΙΑ: Βαρελάς, Γεωργακόπουλος, Χαραλάμπους, Ασημακόπουλος, Ρουμελιώτης, Μαυρομμάτης, Τέρπος, Ψυχογιάννης (80΄ Λαλιώτης), Τσέντζος (46΄ Κανάγιας), Μαρής, Παπαδημητρακόπουλος
ΖΑΒΛΑΝΙ/ΑΙΑΣ: Αγοράκης, Σουβαλιώτης (46΄ Καφεντζής), Γκλαβάς, Γ. Δημητρόπουλος, Χαλκιόπουλος, Δ. Δημητρόπουλος, Καλογερόπουλος, Αναγνώστης, Χριστόπουλος (67΄ Ντούλιας), Κουτούλας (89΄ Φουρκιώτης), Νικολόπουλος (80΄ Μεταξάς)

Δαβουρλής – Θύελλα Αιγίου 0-2

Με το ξεκίνημα του αγώνα στην Αγυιά, ο Δαβουρλής «καρδιοχτύπησε» τη φιλοξενούμενη Θύελλα Αιγίου, χάνοντας ευκαιρία με τον Λαμπρόπουλο.
Η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στη Θύελλα, που είχε το γκολ, χάνοντας μέχρι το 25΄ σπουδαίες ευκαιρίες για να διπλασιάσει το σκορ.
Στο 3΄ Διαμαντόπουλος και Π. Μητρόπουλος άλλαξαν την μπάλα στην εκτέλεση κόρνερ, με την σέντρα να αξιοποιείται από τον Λιάτο, βάζοντας μπροστά στο σκορ την Θύελλα.
Στην Αιγιώτικη ομάδα είχαμε διαμαρτυρίες στο 10΄ για την απόφαση των διαιτητών να ακυρώσουν το γκολ του Αρβανίτη, ύστερα από οργανωμένη επίθεση και πάσα του Διαμαντόπουλου.
Ακολούθησε στο 15΄ το δοκάρι του Τζιτζιφάκου, με τον Διαμαντόπουλο να χάνει νέα σπουδαία ευκαιρία στην επιστροφή πλασάροντας άουτ από τη μικρή περιοχή.
Σταδιακά μειώθηκε η επιθετική έξαρση της Θύελλας, που βρήκε αντίδραση στο β΄ ημίχρονο από τον γηπεδούχο Δαβουρλή.

Με πέναλτι του Αρβανίτη η εξασφάλιση

Στις καλύτερες στιγμές της στο β΄ ημίχρονο, η Θύελλα είχε μια καλή φάση με τον Διαμαντόπουλο να χάνει το κοντρόλ σε σημείο για γκολ, ύστερα από την πάσα του Σωτηρόπουλου, βρήκε όμως δίχτυα με το πέναλτι του Αρβανίτη 2-0 στο 63΄, για να γείρει την πλάστιγγα προς το μέρος της.

Το πέναλτι κέρδισε ο Σπηλιωτόπουλος από τον Τελέγκο, όμως ο Δαβουρλής είχε στη συνέχεια καλές ευκαιρίες να επιστρέψει πάλι στο παιχνίδι, που δεν συνοδεύτηκαν από ουσία και αποτέλεσμα. Πρωταγωνιστές στις χαμένες ευκαιρίες του Δαβουρλή: Λάζαρης, Θωμάς, Βετούλας.

ΔΑΒΟΥΡΛΗΣ: Θωμάς, Τελέγκος, Ζαφειράκης (79’ Τάντουλας), Σπηλιόπουλος (46’ Καραμπούλας), Σ. Πρέμτος, Βετούλας, Λαζαρίδης, Στάμος, Αθ. Θωμάς, Γ. Βάρδας (61’ Κ. Πρέμτος), Λαμπρόπουλος (67’ Ανδρεοσόπουλος).
ΘΥΕΛΛΑ ΑΙΓΙΟΥ: Ασημακόπουλος, Κεφαλονίτης, Ραμπούσγια (76’ Μαραγκός), Παπαδόπουλος, Σωτηρόπουλος (78’ Μ. Μητρόπουλος), Τζιτζιφάκος, Αρβανίτης, Λιάτος, Π. Μητρόπουλος (67’ Μανέτας), Διαμαντόπουλος (79’ λ.τ. Αθανασίου), Σπηλιωτόπουλος.