Ιδανική “αυτόχειρας” η Ακράτα έχασε στην παράταση 75-76! | ΦΩΤΟ

ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΕ ΜΕ 61-50 1΄ΚΑΙ 50΄΄ ΠΡΙΝ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ!

Ήττα – σοκ υπέστη η Ακράτα ΒC μέσα στο “Κωνσταντίνος Σπηλιωτόπουλος” από τη ΝΕ Μεγαρίδας με 75-76 στην παράταση, αν και προγήθηκε με 61-50 1΄και 50΄΄ πριν λήξει η κανονική περίοδος! Ξεκίνησε εντυπωσιακά (13-2 στο 4΄ ), αλλά παρ΄ ότι μείωσαν και πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι με 28-31, στην επανάληψη για 18,5 λεπτά πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση.

Ήταν μπροστά με διψήφιες διαφορές (47-37 στο 29΄, 58-48 στο 36΄, 60-48 στο 37΄) και όμως…κατάφερε να χάσει. Έγιναν πολλά λάθη και από τον πάγκο κυρίως στη διαχείριση του υλικού στα τελευταία λεπτά αλλά και από τους παίκτες που δεν είχαν “καθαρό” μυαλό. Θα πρέπει πάντως να επισημάνουμε και την τρομερή εύνοια της τύχης που είχαν τα Μέγαρα στο τελευταίο δίλεπτο.

Μπήκαν όλα τα τρίποντα παρότι ήταν υπό πίεση και ειδικά αυτό που ισοφάρισε σε 68-68 (Μπαλάφας), μπήκε με ταμπλό! Αντίθετα, στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας, ο Ονάσογλου πρόλαβε να σουτάρει για τρεις από τη γωνία, αλλά η μπάλα μπήκε και βγήκε! Αν έχεις τύχη διάβαινε, για μία ομάδα πάντως που έδειξε πραγματικά πολύ δυνατή και λογικά θα είναι ανάμεσα στους διεκδικητές της ανόδου.

Διαιτήτευσαν οι Νάστος και Καββαδάς. Τα 10λεπτα: 17-10, 28-31, 50-38, 68-68, 75-76.

ΑΚΡΑΤΑ: Βεσκούκης 15 (1), Γκιζογιάννης 18 (1τρ., 12 ριμπ., 3 ασίστ), Ονάσογλου 12, Σίνης 10 (10 ριμπ., 2 κοψ.), Γκόβας 13 (2), Θανόπουλος 5 (1), Τσιακμάς 2, Μαλλής, Λάφης, Αμβράζης, Πολύδερας, Γιοβάς.

ΜΕΓΑΡΙΔΑ: Μαλούκος 14, Κοντόπουλος 11 (3), Σπυρόπουλος 6, Ζακυνθινός 12 (2), Μπαλάφας 12 (1), Παλαιοχωρίτης 2, Θέος 17 (1), Πέτρουλας 2.