Ήττα του ΑΟ Αιγιαλέων 3-0 σετ από τον ΟΦΗ

“ΠΑΛΕΨΕ” ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΑΝ ΚΑΙ AΓΩΝΙΣΤΗΚΕ ΜΕ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ

Ο ΑΟ Αιγιαλέων έβγαλε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος βόλευ της Α2 των Ανδρών και η βαθμολογική συγκομιδή δεν ήταν αυτή που θα περίμεναν οι άνθρωποι της ομάδας. Όμως με τρία ματς στις πρώτες 4 αγωνιστικές εκτός έδρας (!) πλήρωσε (κατά κάποιο τρόπο) το άσχημο πρόγραμμα γνωρίζοντας τρεις ήττες μακριά από το Αίγιο. Και μάλιστα με ισχυρούς αντιπάλους.
Το Σάββατο έχασε (παίζοντας και με απουσίες) με 3-0 σετ από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής βόλεϊ ανδρών προσπαθώντας να κατακτήσει τουλάχιστον έναν βαθμό, αλλά δεν τα κατάφερε. Έτσι η βαθμολογική του
“συγκομιδή” παρέμεινε στους 4 βαθμούς από την άνετη εντός έδρας νίκη επί του Πανιωνίου (3-0) και την ήττα με 3-2 σετ στη Νέα Ερυθραία από τον Πανερυθραϊκό.
Τα σετ: 25-16, 25-22, 25- 20.
ΟΦΗ (ΖΛΑΤΙΛΙΔΗΣ): Μονιάκης, Αντιφάκος, Εφραιμίδης, Καρατζάς, Κομητούδης, Δημητριάδης, Κοσκινάς, Τεφτσής, Μήρος, Σκαρλατίδης, Τζελάτη, Κολτσιάκης, Μπάσης, Καρασαββίδης.
ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩΝ (ΓΕΡΑΝΙΟΣ): Μητρογιάννης, Βασιλάκος, Κοσμάς, Μιχόπουλος, Γεωργακόπουλος, Παπασταθόπουλος, Λιβαθινός, Αναστασόπουλος, Δασκαλόπουλος, Βλαχοστάθης.

Ήττα με παράπονα της Παναχαϊκής

Με 3-1 σετ ηττήθηκε η Παναχαϊκή από τον Κόροιβο στο γειτονικό ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής βόλεϊ ανδρών. Τα πάντα κρίθηκαν στο 3 ο σετ, όταν η Παναχαϊκή προηγήθηκε 23-17 και 24-21. Στο 24-21 ο διαιτητής Ανδρέας Λιναρδάτος έδειξε κόκκινη κάρτα στον προπονητή της Παναχαϊκής, Σταύρο Σταματόπουλο και δημιουργήθηκε μεγάλη ένταση, ενώ πριν και μετά το 24-21 χρεώθηκε με πιαστή μπάλα ο πασαδόρος των «κοκκινόμαυρων» Ηλίας Πατρινός. Στο τέλος η Παναχαϊκή εξέφρασε μεγάλη παράπονα για τη διαιτησία, ενώ ο Κόροιβος έτσι όπως κύλησε το παιχνίδι έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο 3ο σετ και έφτασε στην καθαρή νίκη.
Τα σετ: 25-22, 14-25, 24-26, 18-25.
* ΕΑΠ και Ολυμπιάδα γνώρισαν επίσης την ήττα. Η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 1-0 και 2-1 σετ, αλλά και 8-4 στο τάι-μπρέικ. Ομως το έχασε 15-12 και γνώρισε την ήττα στην Πάτρα από τον Πανερυθραϊκό (2-3), ενώ η ΕΑΠ έχασε με 3-0 σετ εκτός έδρας από την ΑΕ Αρμενίων.