Ο… εξωπραγματικός Αγγελόπουλος και η άμυνα στο Β΄ μέρος (73-69)

ΤΑ “ΚΛΕΙΔΙΑ” ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ ΤΟΥ ΚΕΡΑΥΝΟΥ ΑΙΓΙΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ ΑΟΠΑ

Ο Κεραυνός Αιγίου πέτυχε την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα, διατήρησε το αλώβητο στην έδρα του και συνεχίζει με αισιοδοξία το φετινό, πολύ δύσκολο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής.

Με τον Γιάννη Αγγελόπουλο να κάνει… πράγματα και θαύματα και παίζοντας εκπληκτική άμυνα στην επανάληψη, νίκησε στο κλειστό του Αιγίου μετά από ένα συναρπαστικό ματς τον Έσπερο ΑΟΠΑ με 73-69 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Ο 27χρονος γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι έχοντας: 30 πόντους (τους 23 στο Α΄μέρος!) με 3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα!!! Σπουδαία εμφάνιση σε ολόκληρο το ματς πραγματοποίησε και ο Λυμπερέας, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπάρχει παίκτης που να υστέρησε. Ο Κεραυνός στο πρώτο ημίχρονο… ξέχασε τι σημαίνει άμυνα δεχόμενος 50 πόντους (43-50), αλλά στην επανάληψη “’επνιξε” τον Έσπερο με τους πατρινούς σε αυτό το διάστημα να βάζουν όλους κι όλους 19! Η ομάδα της Πάτρας προηγήθηκε ακόμη και με 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Κεραυνός στο 23΄ είχε ήδη καλύψει τη διαφορά περνώντας για πρώτη φορά μπροστά (52-50). Στη συνέχεια το ματς ήταν για γερά νεύρα και κρίθηκε στο τέλος από πολύτιμα ριμπάουντ των παικτών του Λιόνα και την ψυχραιμία του Μπεκρή από τη γραμμή του φάουλ. Καθοριστικά ακόμη, ήταν τα τρίποντα του Κουκουλομμάτη και του Τζελέπη και τα κλεψίματα του Μούκα. Ο Κεραυνός με μία λέξη, ήταν απολαυστικός στο δεύτερο 20λεπτο με το επί μέρους σκορ να είναι σε αυτό το διάστημα 30-19.
Διαιτητές: Ουσταμπασίδης-Σκουλαρίκης.

Δεκάλεπτα: 16-26, 43-50,61-64,73-69.

Κεραυνός Αιγίου (Λιόνας): Δημόπουλος, Ράπτης, Κουκουλομμάτης 6 (2 τρ., 6 ριμπ.), Μπεκρής 9 (4 ασ.), Μούκας 13 (6 ριμ., 3 κλ.), Αγγελόπουλος 30 (3 τρ., 8 ριμπ., 6 ασ., 4 κλ.), Λυμπερέας 12 (6 ριμπ.), Τζελέπης 3 (1 τρ., 6 ριμπ., 2 κοψ.), Μπιτσάκος, Οικονομίδης, Κάντας, Τριανταφύλλου.

Εσπερος ΑΟΠΑ (Δεράος): Σερέτης 1, Φραντζής 14 (4), Βεργανελάκης 3, Ζαφείρης 14 (2), Ροκανάς 9 (1), Τόμπρος, Λ. Καλογιάννης, Δούρος 12 (3), Βύρλας 9, Μπαρδάκας 7.

Η Ακράτα έχασε 81-63 από τον Ηλυσιακό

Για την 7η αγωνιστική η Ακράτα ηττήθηκε με 81-63 από τον Ηλυσιακό στο «Αντώνης Φώτσης» στην Αθήνα. Η ομάδα του Δημήτρη Παπαδόπουλου έπαιξε χωρίς τους Βεσκούκη (με 40 πυρετό!) και Σίνη (τραυματίας), οι απουσίες των οποίων αποδείχτηκαν καταλυτικές.