Παναιγιάλειος – Πανηλειακός 2-2 ΤΕΛΙΚΟ

Δυο ιστορικές ομάδες βρίσκονται αντιμέτωπες σήμερα στο Αίγιο. Παναιγιάλειος και Πανηλειακός έχοντας γράψει δοξασμένες σελίδες στην μέχρι τώρα πορεία τους, θα παλέψουν για την επικράτηση.

Μόνο που αυτή τη φορά τα πράγματα θα είναι λίγο διαφορετικά από τις μεταξύ τους τελευταίες αναμετρήσεις, που στόχευαν σε άνοδο κατηγορίας. Πλέον σε πρώτο χρόνο το ενδιαφέρον τους επικεντρώνεται στην παραμονή στην Γ΄ Εθνική, αποφεύγοντας τα χειρότερα και το …κατρακύλισμα στα τοπικά πρωταθλήματα.

Διαιτητικό τρίο από την Αιτωλοακαρνανία διευθύνει το σημερινό παιχνίδι του Δημοτικού Σταδίου ανάμεσα σε Παναιγιάλειο και Πανηλειακό. Διαιτητής ορίστηκε ο Ματσούκας με βοηθούς τους Λύσσαρη και Καλυβόπουλο.

Παναιγιάλειος: Ντούνης, Γραμματίκας, Κυριακόπουλος, Σούλης, Παπασπηλιόπουλος, Λούγκος, Μπακατσέλος (37΄ Σκούτας), Τζανουλίνος, Κούντικ, Φουρτάδο, Σπυρόπουλος.

Πανηλειακός: Καρακίτσος, Καμβύσης, Σταθάτος, Κωνσταντακόπουλος, Αρβανίτης, Μπουτσιάκης, Πρέντι, Χατζηστάμου, Μπαρμπαρούσης, Αντωνόπουλος, Νικολόπουλος.

Ενός λεπτού σιγή τιμώντας τη μνήμη του πασίγνωστου πρώην «μελανόλευκου» Ρόδη Μπούρη

Ξεκινάει το παιχνίδι με τον «μελανόλευκο» τερματοφύλακα Ντούνη να είναι τελικά διαθέσιμος την τελευταία στιγμή και να υπολογίζεται από τον Χρήστο Παρασκευόπουλο.

Πρώτη τελική το χλιαρό σουτ του Αντωνόπουλου, που μπλοκάρει ο Ντούνης

7΄ ΓΚΟΟΛ 0-1 ο Πανηλειακός με τον Μπαρμπαρούση, που πήρε την πάσα του Αντωνόπουλου, δοκίμασε ένα σουτ που δεν «έπιασε», όμως διατηρώντας την μπάλα στην κατοχή του, πλάσαρε στη συνέχεια τον Ντούνη.

12΄ Γυριστό σουτ του Πρέντι μπλοκάρει ο Τζανουλίνος

14΄ Ο Παναιγιάλειος έχει την κατοχή, προσπαθεί να βρει διαδρόμους προς την περιοχή του Καρακίτσου, τα …χαλάει στην τελική προσπάθεια

17΄ Πιέζει ο Παναιγιάλειος κερδίζοντας πλάγια και κόρνερ, όμως οι σέντρες δεν φέρνουν κάτοχο «μελανόλευκο» στην περιοχή του Καρακίτσου

18΄ ΓΚΟΟΛ 0-2 ο Πανηλειακός πάλι με τον Μπαρμπαρούση εκμεταλλεύτηκε την κόντρα επίθεση σημειώνοντας ένα ακόμα τέρμα

35΄ Μετά τα γκολ του Πανηλειακού έχει σε μεγάλο ποσοστό την κατοχή της μπάλας, μην μπορώντας όμως να απειλήσει σοβαρά μέχρι τώρα την αντίπαλη εστία

37΄ Αλλαγή για τον Παναιγιάλειο με τον Σκούτα να αλλάζει τον Μπακατσέλο

45΄ Τέλος ημιχρόνου. Ο Πανηλειακός με τα γκολ του Μπαρμπαρούση προηγείται 2-0, με το θέαμα στα τελευταία λεπτά να είναι ιδιαίτερα μέτριο, ενώ στον Παναιγιάλειο όλα τα στημένα που εκτελούνται, καταλήγουν σε αντίπαλο

46΄ Χωρίς αλλαγές ξεκινά το β΄ ημίχρονο με την ελπίδα των φιλάθλων να δουν στο υπόλοιπο του αγώνα ποδόσφαιρο και έναν καλύτερο Παναιγιάλειο.

48΄ Παρακινδυνευμένα στο όριο της περιοχής του ο Ντούνης, πρόλαβε να απομακρύνει με το σώμα πριν τον προωθημένο Σταθάτο

54΄ Φάση διαρκείας για τον Παναιγιάλειο, με το τελικό σουτ του Τζανουλίνου να κοντράρεται

57΄ Καλή εκτέλεση φάουλ του Αντωνόπουλου, κοντράρει στο «μελανόλευκο» τείχος και καταλήγει άουτ

59΄ Επιτέλους μια καλή φάση για τον Παναιγιάλειο, με τον τελικό παραλήπτη Φουρτάδο να σουτάρει και να αποκρούεται από τον Καρακίτσο

Αλλαγή για τον Παναιγιάλειο με τον Καλούδη στη θέση του Σπυρόπουλου

61΄ Πρώτη αλλαγή ο Πανηλειακός με τον Δ. Τσιγκρήλα στη θέση του Χατζηστάμου

65΄ Εχει ισορροπήσει τα πράγματα ο Παναιγιάλειος, αλλά είναι υποχρεωμένος να κυνηγά το σκορ

Κίτρινη κάρτα ο Ντούνης που έσπρωξε τον Αντωνόπουλο αφού πέταξε την μπάλα για καθυστέρηση και δεν …λέει να σηκωθεί, αλλά δεν γλιτώνει την κάρτα του διαιτητή Ματσούκα

68΄ Σουτ εκτός περιοχής του Τζανουλίνου, μπλοκάρει ο Καρακίτσος

71΄ Αλλαγή ο Πανηλειακός με τον Πλαστουργό να περνά στη θέση του Αντωνόπουλου

71΄ ΓΚΟΟΟΛ 1-2 με μακρινό φάουλ του Λούγκου ο Παναιγιάλειος, αιφνιδίασε τον Καρακίτσο

73΄ Ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο να ισοφαρίσει, με το σουτ του Τζανουλίνου μέσα από την περιοχή να καταλήγει άουτ

74΄ Κίτρινη κάρτα ο Νικολόπουλος

75΄ Έχει αρχίσει πίεση ο Παναιγιάλειος. Φάουλ του Λούγκου βγήκε δύσκολα η άμυνα σε πλάγιο

78΄ Κίνδυνος μεγάλος τώρα για την αντίπαλη περιοχή τα στημένα που εκτελεί ο Παναιγιάλειος με τον Λούγκο

Κίτρινη κάρτα στον Τζανουλίνο

80΄ Κίτρινη κάρτα στον Μπαρμπαρούση, που έκοψε την κόντρα επίθεση του Καλούδη με σκοπιμότητα

84΄ Με την παρέμβαση του βοηθού Λύσσαρη, ο Νικολόπουλος γλιτώνει τη 2η κίτρινη κάρτα και το φάουλ δίνεται ανάποδα.

85΄ ΓΚΟΟΟΛ Ισοφαρίζει 2-2 ο Παναιγιάλειος με τον Καλούδη σε φάση διαρκείας

90΄ Τελικό αποτέλεσμα στο Αίγιο, Παναιγιάλειος – Πανηλειακός 2-2, με την ομάδα του Αιγίου να διεκδικεί ακόμα και τη νίκη στα τελευταία λεπτά, που βγήκε από τον …λήθαργο.