Eύκολα η Ακράτα, 95-60 τον Λέοντα Λεχαίου

Χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα η Ακράτα BC, άγγιξε την “κατοστάρα” απέναντι στον Λέοντα Λεχαίου τον οποίο συνέτριψε με 95-60 στο κλειστό γυμναστήριο “Κωνσταντίνος Σπηλιωτόπουλος”. Μάλιστα, ο Νίκος Βουρνάς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες ξεκουράζοντας αρκετά εκείνους που έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής στο φετινό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν κοντά στο σκορ (25-19) με το ημίχρονο η διαφορά να φτάνει στο +21, ενώ στην επανάληψη αρκετές φορές “φλέρταρε” και με τους 40 πόντους.

Koρυφαίος του αγώνα ήταν ο Ονάσογλου με 22 πόντους και 6 τρίποντα χωρίς να υστερήσει κανείς και από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν κάπως οι Σταυριανόπουλος και Ντόρμπαρης. Να σημειωθεί ότι η Ακράτα πέτυχε συνολικά 17 τρίποντα, ένας πραγματικά εντυπωσιακός απολογισμός!

Διαιτητές: Αναστασίου-Γαρίνη
Δεκάλεπτα: 25-19, 53-32, 79-46, 95-60
Ακράτα (Βουρνάς): Μαλλής 9 (3), Ζέρβας, Τσιακμάς 9 (2), Ονάσογλου 22 (6), Αμβράζης 8, Θανόπουλος 8 (2), Σίνης 11 (1), Γκιζόγιαννης 11, Πολύδερας 2, Γκόβας 8 (2), Μανωλόπουλος, Βεσκούκης 7 (1).
Λέοντας (Κόλλιας): Κατσαούνης 2, Μακρής 8 (2), Πασπαλάς 3, Ποτήρης 2, Κούτουλας 4, Ντόρμπαρης 11 (1), Μπαλτζής 6 (2), Χρήστου, Κουρούπης 4, Κοντόγιωργας 2, Αμπαδιωτάκης 4, Σταυριανόπουλος 14 (2).

Ήττα με 63-50 του Κεραυνού Αιγίου στην Κεφαλλονιά

Αντίθετα, ο Κεραυνός δεν τα κατάφερε στην Κεφαλλονιά γνωρίζοντας την ήττα από τον ΝΕΟΛ με 63-50. Μάλιστα η διαφορά του +13 είναι αρκετά μεγάλη και ισως χρειαστεί να την υπερκαλύψει στον αγώνα του δευτέρου γύρου, αφού δεν είναι καθόλου απίθανο οι δύο ομάδες να ισοβαθμίσουν στο τέλος. Πλέον, ο αγώνας της Κυριακής στο Αίγιο με τον Ηλυσιακό (με τον οποίο ολοκληρώνεται ο πρώτος γύρος) έχει χαρακτήρα τελικού για την ομάδα του Αιγίου και η νίκη αποτελεί “μονόδρομο”.
Θυμίζουμε, ότι μεθαύριο Τετάρτη ο Κεραυνός θα δώσει ένα ακόμη αγώνα στο κλειστό του Αιγίου. Θα φιλοξενήσει το πρωτοπόρο Αιγάλεω στο παιχνίδι για την 11η αγωνιστική που είχε αναβληθεί.
Διαιτητές: Σκάλτσης-Κοτσώνης
Δεκάλεπτα: 12-12, 29-21, 44-32, 63-50
Ληξούρι (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 8, Σαρικάς 16 (3), Ιωακειμίδης 9, Μαρούλης 2, Τρυφωνόπουλος 10, Λαμπρόπουλος 6 (1), Αναστασάκης 12.
Κεραυνός Αιγίου (Λιόνας): Μούκας 6, Κουκουλομάτης 3 (1), Μπεκρής 7, Αγγελόπουλος 25 (2), Λυμπερέας 2, Τζελέπης 7 (1).