Για τρία δεκάλεπτα ήταν ανταγωνιστικός ο Κεραυνός (62-75)

Ο Κεραυνός των “χιλίων προβλημάτων” έβαλε δύσκολα στο αήττητο Αιγάλεω και για σχεδόν τρία δεκάλεπτα ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός (43-46 στο 27΄) πριν “παραδοθεί”  και οι φιλοξενούμενοι φτάσουν στη νίκη με 75-62. Και μάλιστα, με τον Αγγελόπουλο να αγωνίζεται μόνο στο πρώτο ημίχρονο (13 λεπτά) καθώς ένιωσε πάλι ενοχλήσεις στο πόδι και αποσύρθηκε, ενώ στην τρίτη περίοδο αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Λυμπερέας! Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο Τζελέπης υπέστη διάστρεμμα 2΄ πριν τη λήξη και η συμμετοχή του στον “τελικό” της Κυριακής με τον Ηλυσιακό στο Αίγιο να είναι αμφίβολη!
Ήταν η πρώτη (και αναμενόμενη) φετινή ήττα μέσα στο Αίγιο για τον Κεραυνό, όπου παρουσιάζεται ιδιαίτερα δυνατός σε αντίθεση με τα εκτός έδρας παιχνίδια, που δείχνει ένα εντελώς διαφορετικό, προς το χειρότερο, πρόσωπο. Μεγάλο ματς πραγματοποίησε ο Μπεκρής με 27 πόντους και τον ακολούθησε ο Μούκας με 19. Γκαγκαλούδης και Αγγελόπουλος ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, που θορυβήθηκαν από την αντίσταση που βρήκαν από τους παίκτες του Λιόνα και αυτό φάνηκε από τον τρόπο που πανηγύριζαν στο τελευταίο τρίλεπτο της 3ης περιόδου. Σε αυτό το χρονικό σημείο κρίθηκε ουσιαστικά και το ματς, όταν το 43-46 στο 27΄ έγινε 45-58 στο 30΄ με επί μερους σκορ 2-12. Nα σημειωθεί ότι στον πάγκο του Αιγάλεω κάθησε ο μέχρι πρότινος βοηθός του Ζωντού (που παραιτήθηκε), Μανώλης Ιμπραημάκης.
Διαιτητές: Καρανικόλα Αλ.-Κατσαπρακάκης
Δεκάλεπτα: 15-20, 32-36, 45-58, 62-75
Κεραυνός Αιγίου (Λιόνας): Μπιτσάκος, Μούκας 19, Κουκουλομάτης 3, Μπεκρής 27(3), Αγγελόπουλος 4, Λυμπερέας 8, Τζελέπης 1. Ράπτης, Οικονομίδης, Κάντας.
Αιγάλεω (Ιμπραημάκης): Μαυράκης, Μπάρδας 5(1), Παπαχαραλάμπους, Καράβολας 10 (1), Κούρτης 3 (1), Ντακούλιας 10 (1), Γκαγκαλούδης 16, Αγγελόπουλος 14, Οικονόμου 4, Καλλινικίδης 10, Ναυπλιώτης, Κυριακόπουλος 3 (1)