Ήττα “εντός προγράμματος” για τον Κεραυνό Αιγίου (55-84)

Αναμενόμενη ήττα υπέστη ο Κεραυνός στο κλειστό τού Αιγίου από την ισχυρή Ν.Ε. Μεγαρίδας με 55-84 και παραμένει σε δύσκολη βαθμολογική θέση. Οι ελπίδες για παραμονή έχουν πλέον μειωθεί αισθητά αλλά μαθηματικά δεν έχει τελειώσει τίποτα και “όσο ζει ελπίζει”. Η δυάδα αγώνων που θα είναι καθοριστική για τη συνέχεια, είναι αυτή με Λέχαιο (εκτός) και Πέρα (εντός) που θα ακολουθήσει μετά τον αγώνα της ερχόμενης Κυριακής με τον πανίσχυρο Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας, πάλι στο Αίγιο. Με νίκες σε αυτά τα δύο ματς θα συνεχίσει τη προσπάθειά του, ενώ κόντρα στον Ιωνικό θα παλέψει κι ότι βγει.

Κόντρα στη Μεγαρίδα προσπάθησε για ενάμιση δεκάλεπτο και ήταν σχετικά κοντά στο σκορ, αλλά μετά το 15΄ οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά για να φτάσουν στο +15 με τη λήξη του ημιχρόνου (25-40). Στο 24΄ είχαμε νταμπλ σκορ (27-54) και η συνέχεια μέχρι τη λήξη ήταν τυπική διαδικασία απέναντι σε μία ομάδα με πολλές λύσεις σε όλες τις θέσεις και με τον Παλαιοχωρίτη να δίνει… ρεσιτάλ από τα 6,75 (6 στα 7).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-17, 25-40, 43-64, 55-84.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Αγγελόπουλος 10, Μπεκρής 5(1), Μούκας 21(2), Κάντας 3(1), Λυμπερέας 9, Τζελέπης, Κουκουλομμάτης 3(1), Μπιτσάκος 4, Δημόπουλος, Οικονομίδης, Σένα, Παρίσης.

Ν.Ε. ΜΕΓΑΡΙΔΑΣ: Πέτρουλας, Κοντόπουλος 6(1), Σπυρόπουλος 11(3), Παλαιοχωρίτης 18(6), Ζακυνθινός 4, Μπαλάφας 6, Αβραμίδης 4, Βούρτσης, Μαλούκος 9, Θέος 14(2), Σιδέρης 12, Παπασπύρος.