Ήττα με πολλά παράπονα για τον Κεραυνό (65-64)

Στον Κεραυνό Αιγίου “φωνάζουν” για τη διαιτησία του εκτός έδρας αγώνα με τον Έσπερο ΑΟΠΑ που τον οδήγησε στην ήττα με 65-64. Και ειδικά για όσα συνέβησαν στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

17΄΄ πριν τη λήξη με το σκορ ισόπαλο 64-64 ο Έσπερος πραγματοποιεί επίθεση, οι παίκτες του Κεραυνού κάνουν δύο διαδοχικά φάουλ στο κέντρο του γηπέδου που δεν σφυρίζονται (είχαν να δώσουν δύο ακόμη πριν συμπληρώσουν πέντε και στείλουν τους γηπεδούχους στις βολές) και στο μπάσιμο που επιχειρεί ο Εφέπουλος 5΄΄ πριν το τέλος, δίνουν φάουλ στην προσπάθεια για σουτ. Φάουλ σε βάρος του Παπαγεωργίου, με τους ανθρώπους του Κεραυνού να διαμαρτύρονται έντονα καθώς υποστηρίζουν ότι ο παίκτης τους έμεινε ακίνητος με τα χέρια υψωμένα και δεν υπήρχε περίπτωση φάουλ. Ο Εφέπουλος αστοχεί και στις δύο βολές με τον Παναγιώτου να διατάσσει επανάληψη της δεύτερης, λέγοντας ότι ο παίκτης του Εσπέρου πατούσε τη γραμμή! Παρά τις εκ νέου διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων η βολή εκτελέστηκε, βρήκε “στόχο” και κάπως έτσι γράφηκε ο επίλογος της αναμέτρησης.

Εκτός από την ήττα ο Κεραυνός είχε την ατυχία να χάσει από το ξεκίνημα σχεδόν τον Κατσαβόπουλο που δεν πρόλαβε να παίξει ούτε τρία λεπτά! Ο Πατρινός σέντερ υπέστη κάταγμα στο δάχτυλο του χεριού και το χειρότερο είναι ότι θα λείψει για αρκετό διάστημα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παναγιώτου – Κοτσίρης – Λεβεντάκος.

10λεπτα: 18-18, 15-10, 16-15, 16-21.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ: Θωμόπουλος 4, Κογιώνης 12, Γκουντουβάς 4, Σερέτης 8, Εφέπουλος 8, Σακελλαρόπουλος 10 (3), Κουτσούκος 7 (1), Αργυρόπουλος 1, Μιχαλόπουλος 11, Γιατράκος.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Κατσαβόπουλος 4, Ζαφειρόπουλος 8, Ντούλες 18 (4), Παπαγεωργίου 12, Νάτσκος 8, Σταθακόπουλος 10, Σωτηρόπουλος 2, Παρίσης 2, Μανωλόπουλος, Τριανταφύλλου.