“Έσπασε” το ρόδι η Ακράτα (77-80)

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

Μετά από τρία άτυχα αποτελέσματα με ήττες στις λεπτομέρειες, αυτή το φορά η Ακράτα χαμογέλασε πετυχαίνοντας την πρώτη της φετινή νίκη στον 1ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής. Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι “άλωσε” την έδρα του Χαλανδρίου με 80-77 και βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Το ματς, όπως μαρτυρά και το σκορ ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες 39-39. Στην επανάληψη αμφότερες συνέχισαν να είναι εύστοχες, το σκορ πήγε ψηλά και το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους παίκτες του Νίκου Ζίζηλα να είναι ψύχραιμοι σε καθοριστικά σημεία στο τέλος.
Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε και η Παναχαϊκή η οποία επιβλήθηκε 69-68 στο κλειστό της Αγυιάς του Π. Φαλήρου, μιας ομάδας εκ των φαβορί για την άνοδο.

Διαιτητές: Μαρίγλη , Αντωνίου  Τα δεκάλεπτα: 16-18, 39-39, 60-55, 77-80

ΑΟΚ Χαλάνδρι (Στεφανάκης, Αναγνώστου): Κονδύλης 16(4), Σταθάκης 4(1), Ανδρουλάκης, Δεμένεγας, Αυγουλάς, Αυδής 8, Μωραϊτης 21(4), Μορφονιός 3(1), Βουλγαράκης 1, Θεοδωράκης 13, Τσαμπάσης, Βαρσάμος 11(1).

ΑΠΟ Ακράτας (Βαρβιτσιώτης, Ζίζηλας): Δορλής 3, Σάχιτι, Βασιλάτος, Μουρατίδης 20(2), Κατωπόδης 15, Πολύδερας 2, Πετρόπουλος, Κώστας, Γιαννούλης 13, Μαλλής 13(3), Κυρίτσης, Γιόβάς 14(1).

Πρώτη ήττα για τον ΝΕΟΛ

Ο Ν.Ε.Ο. Ληξουρίου γνώρισε την πρώτη του ήττα στο κλειστό «Αντώνης Φώτσης», χάνοντας 76-73 από τον Ηλυσιακό.
Οι γηπεδούχοι μάλιστα έπαιξαν χωρίς τον Φώτση αλλά είχαν πολυφωνία στην επίθεση παίρνοντας σκορ από αρκετούς παίκτες και ήταν πολύ εύστοχοι στα σουτ τριών πόντων (13 συνολικά).
Δεκάλεπτα: 13-10, 34-37, 53-61, 76-73

Ηλυσιακός (Καυκής) : Γραμματίκας 3 (1), Κελαϊδής 12 (1), Μπινιάκου, Μαραγκουδάκης, Κωτσόπουλος 12 (3), Ετζιάκα 12, Πλευράκης 9 (3), Ουαντίτζο 7 (1), Πάντζιος 4, Ταταράκης 2, Πατζούρης 15 (4).

ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος) : Αντωνάτος Γ. 9(1), Ιωάννου 10 (2), Τρυφωνόπουλος 4, Ρεκουνιώτης 13, Πολίτης 13 (2), Λαμπρόπουλος 4, Πορτελάνος 9 (1), Θεοδωράκος 11 (3).