Ήττα στις λεπτομέρειες για την Ακράτα από την ΠΓΕ (84-86)

Δεν τη θέλει και η τύχη φέτος την Ακράτα που για ένα ακόμη ματς έχασε στις λεπτομέρειες και παραμένει σε πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση. Γνώρισε την ήττα μέσα στην έδρα της από την Παναχαϊκή με 84-86 για την 9η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής, σε ένα ματς που – όπως μαρτυρά και το σκορ – είχε δραματική εξέλιξη και κρίθηκε στο φινάλε.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο όταν έκαναν ένα επί μέρους σκορ 29-17 που τους έφερε 9 πόντους μπροστά στο ημίχρονο (48-39). Η Παναχαϊκή όμως είχε περισσότερες λύσεις, γύρισε το ματς στην τρίτη περίοδο, το σκορ πήγε πολύ ψηλά και για τις δύο ομάδες και στο τέλος – έτσι όπως εξελίχθηκε – κέρδισε ο πιο τυχερός. Να σημειωθεί ότι κορυφαίος παίκτης των φιλοξενουμένων ήταν ο Γκόβας που με 29 πόντους “πλήγωσε” την περυσινή του ομάδα, ενώ από την Ακράτα Μουρατίδης και Γιαννούλης πέτυχαν μαζί 43 πόντους.

Την Παναχαϊκή ακολούθησαν και αρκετοί οπαδοί της από την Πάτρα που πανηγύρισαν στο τέλος μαζί με τους παίκτες την 5η φετινή της νίκη.

Διαιτητές: Ζιώγας και Γαραντζιώτης

Δεκάλεπτα: 19-22, 48-39 (ημ.), 62-65, 84-86.

ΑΚΡΑΤΑ (Νίκος Ζίζηλας): Βασιλάτος, Μουρατίδης 24 (5), Κατωπόδης 16, Κόστα, Γιαννούλης 18, Δορλής 13 (1), Γιοβάς 11 (3), Κυρίτσης 2.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Θανάσης Λιόνας): Μοσχοβάκης 13 (1), Βανδώρος, Γατσούλης 4 (1), Νικολάου 18 (1), Τσουλέας 6, Χρυσανθόπουλος, Παπανικολόπουλος 4 (1), Λυμπερέας, Γκόβας 29 (5), Μπαρδάκας 12.