Με νίκες προχώρησαν Κεραυνός και Ήφαιστος/Αχιλλέας | ΦΩΤΟ

Ο Ήφαιστος/Αχιλλέας πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα επικρατώντας επί του ουραγού Παναχαϊκού με 72-61 για την 12η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑ-Η, παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Τσεκλένη. Μάλιστα βρέθηκε να χάνει μέχρι 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη γύρισε το ματς και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη.

Στο κλειστό του Αιγίου ο Κεραυνός νίκησε δύσκολα τον αξιόμαχο Ολυμπιονίκη (57-53) με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Διαμαντή Σταθακόπουλο και άξιους συμπαραστάτες τους Ντούλε και Κατσαβόπουλο. Ο 19χρονος φόργουορντ τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα! Ξεχώρισαν ακόμη τα 5 κλεψίματα του Ντούλε και οι 3 τάπες (αλλά και τα 11 ριμπάουντ) του Κατσαβόπουλου,με τον Κεραυνό να παίζει άμυνα για σεμινάριο (συνολικά 15 κλεψίματα και σχεδόν 40 ριμπάουντ!) αλλά να έχει μόλις 60% στις βολές.

Διαιτητές: Κανελλόπουλος – Τσακιράκη – Βλάχος.  Δεκάλεπτα: 16-9, 32-26, 44-38, 57-53.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Αρβανίτης): Σωτηρόπουλος 1, Ντούλες 16 (3 τρ., 5 ασ., 5 κλ.), Παπαγεωργίου 4 (7 ριμπ., 3 κλ.), Σταθακόπουλος 20(1 τρ., 14 ριμπ., 3 κλ., 3 ασ.,, 1 κοψ.), Κατσαβόπουλος 10 (1 τρ., 11 ριμπ., 3 κοψ.), Μανωλόπουλος 5, Τριανταφύλλου Χ., Σπηλιωτόπουλος 1, Τριανταφύλλου Β.

ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ (Παναγόπουλος): Γεωργιόπουλος, Χρονόπουλος 2, Λαμπρόπουλος 12(2), Χατζής 10, Σακελλαρίου 15(5), Κοντόγεωργας 3, Λαζανάς, Κριτσέλης 11, Κωσταρέλος.