Νίκη – ανάσα για την Ακράτα (69-68)

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής πέτυχε με το ξεκίνημα του β΄ γύρου η Ακράτα και όσο ζει ελπίζει.

Επικράτησε στον πόντο με 69-68 επί της Ερμιονίδας στο “Κωνσταντίνος Σπηλιωτόπουλος” σε ματς “θρίλερ” και συνεχίζει να διατηρεί τις – όποιες – ελπίδες της για να καταλάβει τη θέση που οδηγεί στο μπαράζ παραμονής.

Η Ακράτα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά με βραχεία κεφαλή.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο πρώτο δεκάλεπτο (20-20) και στο ημίχρονο (37-37) με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα με το τέλος της τρίτης περιόδου (57-54).
Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο το ματς πήγαινε πόντο – πόντο για να “χαμογελάσει” τελικά η ομάδα της Ακράτας κατακτώντας το τρίτο φετινό ροζ φύλλο.

Τα δεκαλεπτα: 15-18, 17-14, 18-15, 19-21   Διαιτητές: Αγγελής-Ντάσης

Ακράτα (Βαρβιτσιώτης-Ζίζηλας): Μουρατίδης 19 (4), Κατωπόδης 17, Πολυδέρας 3, Κώστας 4, Δορλής 5, Γιαννούλης 9, Βασιλάτος 3 (1), Γιοβάς 8 (1), Κυρίτσης 1.

Ερμιονίδα (Καλαϊτζάκης-Σκορδής): Σαρικάς 19 (2), Ευστρατίου 8 (2), Αγγελής 13 (3), Χάσα 6, Γκολέμης 6 (2), Πουλης Α, Προσίλης 5 (1), Κατσαβελας 3 (1), Κορίζης 6, Πουλης Ι. 2.