Έχασαν Κεραυνός και Ήφαιστος/Αχιλλέας | ΦΩΤΟ

Ο Κεραυνός Αιγίου γνώρισε την ήττα με 85-65 στην Πάτρα από τη Γαλήνη έχοντας στον πάγκο του μόνο τον Δημήτρη Μακρή που συνεχίζει ως πρώτος προπονητής μετά την παραίτηση του Νίκου Αρβανίτη.

Στο κλειστό του Αιγίου, ο Ήφαιστος/Αχιλλέας για περίπου 30 λεπτά ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ ακόμη και με διαφορά που άγγιξε διψήφια τιμή, αλλά ένα καταστροφικό 4ο δεκάλεπτο ήταν αρκετό να τον οδηγήσει στην ήττα από τον Αίολο Αγυιάς μέσα στο Αίγιο με 53-64.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες 45-45 στην 4η περίοδο αλλά οι γηπεδούχοι έμειναν 6,5 λεπτά χωρίς πόντο πετυχαίνοντας το πρώτο καλάθι τους με τον Δημόπουλο 3΄ και 27΄΄ πριν τη λήξη! Τότε που ουσιαστικά είχαν κριθεί τα πάντα με τον Αίολο Αγυιάς να φτάνει δίκαια στη νίκη με όπλο την άμυνά του και κορυφαίο τον… δαιμόνιο Αγγελακόπουλο που έκανε τα πάντα σε άμυνα και οργάνωση του παιχνιδιού, ενώ πέτυχε και καθοριστικά τρίποντα-“μαχαιριές” όταν ο Ήφαιστος/Αχιλλέας προσπαθούσε να πλησιάσει. Από τους νικητές εξαιρετικοί ήταν και οι Αρχιμανδρίτης – Γιαννικόπουλος ενώ από τον Ήφαιστο/Αχιλλέα ξεχώρισαν Οικονομόπουλος, Παπαδόπουλος και Βεργανελάκης.

Διαιτητές: Λογοθέτης – Κωνσταντινίδου – Τσακιράκη Δεκάλεπτα: 19-15, 36-30, 45-45, 53-64.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Γιούπης): Βεργανελάκης 10(2), Δούβος 4, Τσεκλένης 9(1), Οικονομόπουλος 12(1), Ντούρος 6, Παπαδόπουλος 8, Δημόπουλος 4(1), Μιχαλόπουλος, Μπιτσάκος, Κωνσταντόπουλος, Γιούπης.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ (Παπαδημητρίου): Αγγελακόπουλος 12 (3), Χουλιαράς 2, Γιαννικόπουλος 13(1), Ροκανάς 3(1), Αρχιμανδρίτης 11(2), Γαλιάνος, Θεοδωρόπουλος 7(1), Σίνης 4, Χαμηλός 3(1), Αγγελόπουλος 7, Δόνος 2, Ζυγάς.