“Άγγιξαν” το πανελλήνιο μετάλλιο οι Μπαχός, Κ. Ιατρόπουλος!

Μία ανάσα από το χάλκινο μετάλλιο έφτασαν οι Κώστας Ιατρόπουλος και Ανδρέας Μπαχός στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου Ανδρών – Γυναικών που έγινε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την Παρασκευή 28 και το Σάββατο 29 Φεβρουαρίου!

Ο Κώστας Ιατρόπουλος, νικητής την προηγούμενη Κυριακή στην κατηγορία Νέων Ανδρών (Κ23) του πανελληνίου πρωταθλήματος δρόμου σε ανώμαλο έδαφος, στον τελικό των 1.500 μέτρων κατέλαβε την 4η θέση με επίδοση 4.00.69. Ο ίδιος αθλητής έχει ατομικό ρεκόρ στον κλειστό στίβο 3.57.36 από τις 9 Φεβρουαρίου.

Ο Ανδρέας Μπαχός (φωτό) στο αγώνισμα των 5.000 μέτρων βάδην Ανδρών με χρόνο 22.54.79, που αποτελεί και ατομικό του ρεκόρ, κατέλαβε επίσης την 4η θέση. Να σημειωθεί, ότι πέρυσι στα 10.000 μέτρα Βάδην, ήταν 2ος στο πανελλήνιο Παίδων (Τρίκαλα 4/7/2019) και 4ος στο πανελλήνιο εφήβων (Κατερίνη 22/6/2019)!

Ο 48χρονος Γιώργος Ιατρόπουλος στον προκριματικό της σφαιροβολίας, πετυχαίνοντας επίσης φετινό ατομικό ρεκόρ με 14.12 (επίδοση που για τον κλειστό στίβο μέχρι τώρα είναι η 1η καλύτερη επίδοση στον κόσμο στην ηλικιακή του κατηγορία ), πέρασε στον τελικό, όπου το απόγευμα με επίδοση 13.56 κατατάχθηκε στην 12η θέση.

Με τέσσερις αθλητές “κατέβηκε” ο ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ στους αγώνες, οι τρεις προκρίθηκαν στους τελικούς και οι δύο έφτασαν πολύ κοντά στο βάθρο! Ο σύλλογος του Αιγίου άφησε το “στίγμα” του σε ένα ακόμη πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Η 4η συμμετοχή ήταν του Πολυχρόνη Ιατρόπουλου, ο οποίος συμμετείχε στον προκριματικό του αγωνίσματος των 60 μέτρων ανδρών, όπου κατάφερε να βελτιώσει για την φετινή χρονιά το ατομικό του ρεκόρ με επίδοση 7.48 και κατέλαβε την 47η θέση από 69 συνολικά συμμετέχοντες.

Με τους αγώνες αυτούς τελείωσε και η περίοδος του κλειστού στίβου για τον ΑΘΗΝΟΔΩΡΟ το 2020 και έπονται οι αγώνες ανοιχτού στίβου, οι οποίοι αρχίζουν από τις αρχές Απριλίου.