ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΠΓΣ: 1980-81: Έφτασε μια “ανάσα” από τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας!

Η ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Με την επιστροφή του το 1979 – και μετά από μία πενταετία – στη Β΄ Εθνική, ο Παναιγιάλειος κατάφερε να σωθεί την τελευταία στιγμή τόσο τη σεζόν 1979 -80, όσο και την επόμενη. Όμως, την περίοδο 1980-81 αν και παρέμεινε στην κατηγορία στο τέλος, κατάφερε με την εκπληκτική του πορεία στο κύπελλο Ελλάδας να “γράψει” μια από τις πιο επιτυχημένες σελίδες στην ιστορία του. Αποκλείοντας – μεταξύ άλλων – δύο ομάδες Α΄ Εθνικής (ΟΦΗ, Δόξα Δράμας), έφτασε μια ανάσα πριν τον τελικό, αλλά αποκλείστηκε από τον πρωταθλητή Ολυμπιακό (για δεύτερη φορά στην ιστορία του μετά το 1960). Η μεγαλύτερη νίκη σε εκείνη την πορεία, ασφαλώς ήταν το 1-3 μέσα στη Δράμα. Η Δόξα, που τότε έπαιζε στην Α΄ Εθνική, είχε νικήσει 1-0 στο Αίγιο, αλλά στη ρεβάνς υπολόγιζε χωρίς τον… ξενοδόχο.

Το σκορ άνοιξε με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Βασιλόπουλος, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 71΄ με τον Χαραλαμπίδη, αλλά πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Ζαμανόπουλος ανέτρεψε τον Κεχαγιά και ο Κανέλλος, ευστοχώντας από τα 11 βήματα, έδωσε και πάλι προβάδισμα στην αιγιώτικη ομάδα. Τον θρίαμβο ολοκλήρωσε με δυνατό σουτ στο 90ό λεπτό ο Κώστας Μισαηλίδης.
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Πλιάτσικας, Μισαηλίδης, Καραγιώργος, Αγουρίδης, Κορωνέλος (55΄Δεμίρης), Σταματάκης, Λιάτος, Ρούμπας, Βασιλόπουλος, Κεχαγιάς, Δωματιώτης (58΄ Κανέλλος)
* Στα ημιτελικά, το εμπόδιο του Ολυμπιακού αποδείχθηκε απροσπέλαστο και η «Μαύρη Θύελλα» έμεινε εκτός τελικού, χάνοντας και τα δύο παιχνίδια με 0-3 στο Αίγιο (φωτό)παρουσία 12.000 φιλάθλων και 3-1 στο στάδιο Καραϊσκάκη.

Χανιά 2-0 2-1

*οι αγώνες αυτοί δεν έγιναν λόγω της απεργίας των ποδοσφαιριστών που έγινε επί τέσσερις αγωνιστικές στο μέσον της αγωνιστικής περιόδου. Οι παίκτες ζητούσαν να εφαρμοστεί και στη Β΄ Εθνική ο επαγγελματισμός που είχε ξεκινήσει στην Α΄ Εθνική.
Αποτέλεσμα της απεργίας ήταν πολλοί αγώνες να μη γίνουν και από όλες τις ομάδες να αφαιρεθούν λιγότεροι ή περισσότεροι βαθμοί, ανάλογα σε πόσα ματς δεν μπόρεσαν να κατεβάσουν ενδεκάδα. Για κάθε ματς που δεν μετείχαν τιμωρούνταν με αφαίρεση δύο βαθμών και ήττα 0-2. Συνολικά στον Νότιο όμιλο δεν διεξήχθησαν 40 αγώνες (εκ των οποίων σε 10 περιπτώσεις η μία από τις δύο ομάδες κατέβηκε, με αποτέλεσμα να πάρει τους βαθμούς της νίκης).

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-Εδεσσαϊκός 4-1
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-Αναγέννηση Επανωμής 0-0 (0-1 παρ.)

παίκτες: Γερούκαλης, Καλλιγάς, Στεφανίδης (τερματοφύλακες),Μαυρόπουλος, Αραβαντινός, Καραγιαννάκης, Δημαδάμας, Κεχαγιάς, Μπουλούμπασης, Λιάτος, Σακελλαρίου, Στεργίου, Σταθόπουλος, Σ.Καλαντζής, Λεβαντής, Παπαδάκης, Εσπινόζα, Κορωνέλλος, Μισαηλίδης, Δωματιώτης, Γκούβελος, Ρούμπας, Ροκίδης, Καρακούλιας, Δριτσέλης

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-Αλμωπός Αριδαίας 2-0
Ηρόδοτος-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 0-0 (0-0 παρ.) (2-4 πεν.)
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΟΦΗ 0-0
ΟΦΗ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 1-1
(1ος προημιτελικός) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-Δόξα Δράμας 0-1
(2ος προημιτελικός) Δόξα Δράμας-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 1-3
(1ος ημιτελικός) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-Ολυμπιακός 0-3
(2ος ημιτελικός) Ολυμπιακός-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 3-1

παίκτες: Γερούκαλης, Πλιάτσικας, Ελευθεριάδης (τερματοφύλακες),Μαυρόπουλος, Αραβαντινός, Καραγιαννάκης, Κεχαγιάς, Λιάτος, Κορωνέλλος, Μισαηλίδης, Δωματιώτης, Γκούβελος, Ρούμπας, Αγουρίδης, Κανέλλος, Βασιλόπουλος, Δεμίρης, Σταματάκης, Καραγιώργος, Σπαθάρος, Ροκκάς.