1995: Το ιστορικό μπαράζ της Λεωφόρου και η άνοδος στη Γ΄ Εθνική

Ο ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ 2-0 ΤΗΣ ΑΧΑΙΚΗΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ 8.000 ΑΙΓΙΩΤΕΣ

Την περίοδο 1994-95 Παναιγιάλειος και Αχαϊκή ισοβάθμησαν στην κορυφή του 4ου ομίλου της Δ΄ Εθνικής και ο αγώνας μπαράζ που ορίστηκε για το Σάββατο 10 Ιουνίου 1995 (9μμ) στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, θα έκρινε οριστικά τον τίτλο και την άνοδο στη Γ΄ Εθνική. Τριάντα τρία (33) πούλμαν αναχώρησαν στις 4μ.μ. από το Αίγιο και οι περισσότεροι από τους 1.500 επιβάτες τους ενώθηκαν στο γήπεδο με τους υπόλοιπους Αιγιώτες που κατοικούσαν μόνιμα στην Αθήνα αλλά και με τις χιλιάδες που είχαν φτάσει από νωρίς με τα Ι.Χ. αυτοκίνητά τους. Σύνολο 8.000(!) και πλέον, σε μία από τις μαζικότερες εξόδους φιλάθλων επαρχιακής ομάδας που έχει καταγραφεί στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου! Το ένα πέταλο του γηπέδου, η εξέδρα που βρίσκεται στα επίσημα και η σκεπαστή ήταν ντυμένα στα «μελανόλευκα», ενώ στην απέναντι κερκίδα περίπου 1.500-2.000 Αχαγιώτες έδιναν και αυτοί το δικό τους χρώμα.
Το 90λεπτο έληξε χωρίς γκολ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Και λίγο μετά το ξεκίνημά της, στο 93΄, Ο Λούσκος γύρισε την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Δημήτρης Σπανός έπιασε την κεφαλιά και το γήπεδο σείστηκε εκ θεμελίων. Ο Παναιγιάλειος πήρε κεφάλι στο σκορ και αυτή ήταν η αρχή του τέλους για την Αχαϊκή, πριν την αποτελειώσει ο Παναγιώτης Κούσης με ασύλληπτο σουτ δέκα λεπτά αργότερα. Τελικό σκορ 2-0 και επιστροφή στη Γ΄ Εθνική μετά από 10 χρόνια, με τον Πέτρο Παλαιολογόπουλο στο “τιμόνι”.

Στο ιστορικό αυτό παιχνίδι ο Μάκης Λιάτος είχε παρατάξει τους Καράτση, Καρανικόλα, Γκουτσίδη, Αχαγιώτη, Ζώη, Ζαβογιάννη, Λούσκο, Γεωργόπουλο (75΄Ανωγιάτη), Κούση, Δ. Σπανό, Πουαρίδη (91΄ Καραλή).

20 Άρης Φιλιατών 6 (-6)

*ΜΠΑΡΑΖ (Λεωφόρος Αλεξάνδρας): Αχαΐκή-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 0-0 (0-2 παρ.)

παίκτες: Λίβας, Μπέλιας, Καράτσης (τερματοφύλακες), Σωτηρόπουλος, Πετρόπουλος, Θ.Καρανικόλας, Κιντής, Γκουτσίδης, Μπότσης, Ανωγιάτης, Καραμπινάς, Ζαππής, Χ.Σπανός, Δ.Σπανός, Κούσης, Καραλής, Βάσος, Ζώης, Ζαβογιάννης, Αχαγιώτης, Πουαρίδης, Ν.Γεωργόπουλος, Μουχάνης, Γ.Παλαιολογόπουλος, Λελούδας, Λούσκος.

προπονητές: Βαγγέλης Κότσαλος – Κώστας Καραλής – Στέφανος Πετρίτσης – Χρήστος Γερολυμάτος – Μάκης Λιάτος