“Δύο στα δύο» για τον Αστέρα Τέμενης (64-65)

Ο Αστέρας Τέμενης ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής με αντίπαλο τη δυνατή ΕΑ Παραλίας για το πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑ-Η. Όπως μαρτυρά και το σκορ (64 -65) το παιχνίδι είχε δραματική εξέλιξη και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ανάμεσα σε δύο ομάδες που όπως όλα δείχνουν θα είναι ανάμεσα σε εκείνες που θα διεκδικήσουν τη άνοδο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν και πάλι ο Γκούτης (όπως και στο ματς της πρεμιέρας με τον Κρόνο), εξαιρετικός και ο Αλαφοδήμος, αλλά και όλοι όσοι αγωνίστηκαν είχαν σημαντική προσφορά σε άμυνα και επίθεση.

Ο Αστέρας ήταν σταθερά μπροστά μετά το πρώτο δεκάλεπτο, έφτασε και σε διψήφια διαφορά στο 30΄και παρότι οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε απόσταση «αναπνοής» κατάφερε να κρατήσει τη νίκη.

Τα 10λεπτα: 24-17, 33-37, 41-52, 64-65.

ΕΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ: (Καλλίγας) Λιασσάς 10(2), Σιδέρης 7(1), Κοντονάσιος 2, Μήλας, Αντωνόπουλος 17(2), Θεοδωράτος 5(1), Παπακωνσταντίνου 9(3), Μάλλιαρης 1, Φωτόπουλος 2, Κοντογιάννης 11.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜΕΝΗΣ: (Ξενούλης) Αλαφοδήμος 13(1), Δημόπουλος 7(1), Γκού-της 21(2), Ντούρος 6, Γεωργόπουλος 2, Μπιτσάκος 7(1), Βούλγαρης, Πασάλης 1, Παπαδόπουλος 8.