ΚΕΡΑΥΝΟΣ: «Καμπανάκι κινδύνου» η εντός έδρας ήττα από Ολυμπιονίκη (55-65)

Η δεύτερη συνεχόμενη ήττα του Κεραυνού Αιγίου στο φετινό ξεκίνημα της Α1 ΕΣΚΑ-Η προβληματίζει σε μεγάλο βαθμό τους υπεύθυνους της ομάδας που αρχίζουν να αναζητούν λύσεις όσο είναι ακόμη νωρίς. Η εμφάνιση κόντρα στον Ολυμπιονίκη ήταν κάκιστη για 30΄ και οι φιλοξενούμενοι που ήρθαν στο Αίγιο με 9 παίκτες πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη με 65-55. Ο Κεραυνός βρέθηκε στο- 12 με τη λήξη της 3ης περιόδου (37-49) και στο τελευταίο δεκάλεπτο μεταμορφώθηκε για 7 λεπτά δείχνοντας ότι οι δυνατότητες υπάρχουν αλλά άργησε να «ξυπνήσει». Οι παίκτες αδίκησαν τους εαυτούς τους παίζοντας σαν «υπνωτισμένοι» στο προηγούμενο διάστημα. Με επί μέρους σκορ 14-2 και κορυφαίο τον Ζαφειρόπουλο σε αυτό το διάστημα, ισοφάρισε σε 51-51 στο 37΄ δείχνοντας ότι θα γυρίσει το παιχνίδι. Ο έμπειρος Σαμαράς όμως είχε… διαφορετική άποψη και με 10 πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Χρονόπουλο και Σακελλαρίου.

Διαιτητές: Καμήτσος – Κωνσταντινίδου – Τσακιράκη
Δεκάλεπτα: 18-17, 26-32, 37-49, 55-65.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Δούσκας): Ράπτης 7, Δούβος 14(1), Θεοδωρίδης 2, Βαγενάς 2, Νάτσκος 5, Ζαφειρόπουλος 9(1), Σταθακόπουλος 14, Σπηλιωτόπουλος 1, Ζίζηλας 1, Αγγελόπουλος, Β. Τριανταφύλλου, Λαδικός.
ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ (Σακελλαρίου): Σαμαράς 24(2), Παπαγιάννης, Λαμπρόπουλος 5(1), Κωνσταντακόπουλος, Σακελλαρίου 12(1), Στούκας, Κωνσταντόπουλος 10(2), Χρονόπουλος 14.