Aθλητής της χρονιάς ο Πολυχρόνης Ιατρόπουλος

Ο άτυπος τίτλος του κορυφαίου αθλητή της χρονιάς για το 2020 δεν θα μπορούσε να μην «απονεμηθεί» στον 17χρονο δεκαθλητή του Αθηνόδωρου, Πολυχρόνη Ιατρόπουλο. Το γεγονός ότι ήταν ο καλύτερος στο δέκαθλο σε όλη την Ελλάδα στην κατηγορία Παίδων, είναι αρκετό για να τον αναδείξουμε κορυφαίο, κερδίζοντας στα… σημεία τον συναθλητή του στον Αθηνόδωρο, Ανδρέα Μπαχό που επίσης πέτυχε σημαντικές διακρίσεις τη χρονιά που έφυγε.

Ο πρωταθλητής του Νίκου Τσιοφύλα μετά το ασημένιο μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στην κατηγορία Εφήβων (όπου συναγωνίστηκε αθλητές μέχρι και δύο χρόνια μεγαλύτερούς του), στην Πάτρα κατέκτησε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα το χρυσό στην κατηγορία Παίδων (Κ18).

Ο Ιατρόπουλος πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ και ρεκόρ συλλόγου με 5.322β. (1ος στα 100μ. με ν.α.ρ. 11.66, 4ος στο μήκος με 6.12μ., 4ος στη σφαίρα με ν.α.ρ. 12.18μ., 4ος στο ύψος με 1.75μ., 1ος στα 400μ. με 52.76, 7ος στα 110μ. εμπ. με ν.α.ρ. 16.64, 5ος στον δίσκο με ν.α.ρ. 31.27, 1ος στο επί κοντώ με 3.80μ., 10ος στο ακόντιο με ν.α.ρ. 34.45μ., 1ος στα 1.500μ. με 4.54.88). Να σημειώσουμε ακόμη, ότι ο Ιατρόπουλος φέτος έχει σπάσει ακόμα ένα αχαϊκό ρεκόρ, το επί κοντώ παίδων, και μάλιστα τρεις φορές. Το πήρε στα 3.70μ. και το έχει φτάσει στα 4.20μ. Είναι το πρώτο του μετάλλιο σε πανελλήνιο πρωτάθλημα του ΣΕΓΑΣ και ο 4ος της οικογένειας που μπαίνει στην σχετική λίστα των πανελληνιονικών, μετά τον μπαμπά του Άγγελο και τα αδέλφια του Σπύρο, Άννα και Κώστα!