Μεγάλη εμφάνιση και νίκη του Ήφαιστου/Αχιλλέα (73-56)

ΜΕ ΕΝΑ “ΜΑΓΙΚΟ” ΤΡΙΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟΥ ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Για ένα ημίχρονο ήταν ντέρμπι η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ήφαιστο/Αχιλλέα και τους Δρομείς Τρίπολης στο κλειστό του Αιγίου για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου νότου της Γ΄ Εθνικής. Με εκπληκτική εμφάνιση στην τρίτη περίοδο, σε άμυνα και επίθεση και επί μέρους σκορ 25-6 η ομάδα της Αιγιάλειας “πάτησε” τους φιλοξενούμενους και έβαλε τις βάσεις για τη δεύτερη φετινή του νίκη, όπως και έγινε με 73-56. Με μεγάλο πρωταγωνιστή σε αυτό το διάστημα τον 20χρονο Λεωνίδα Γιαννούτσο και άξιους συμπαραστάτες τους Ντούλε, Καραγιάννη και τον 18χρονο Τσονακίδη, προηγήθηκε στο 30΄ 58-40 και στο 32΄ με 61-42 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι.

Στην τέταρτη περίοδο οι Δρομείς “ροκάνισαν” τη διαφορά, μείωσαν μέχρι τους 10 αλλά μέχρι εκεί. Η διαφορά πήγε στους 13 με καλάθι και φάουλ του Τσονακίδη και το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε μέσα σε χειροκροτήματα από τους 100 περίπου Αιγιώτες φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό. Θετική εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Βεργανελάκης, Οιοκονομόπουλος χωρίς να υστερήσει κανένας από όσους αγωνίστηκαν.

Διαιτητές: Γρίβα – Ευφραιμίδης

Δεκάλεπτα: 16-17, 33-34, 58-40, 73-56.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Γιάννης Γιούπης): Κεφαλάς 5, Γκόβας 5(1), Τσονακίδης 5(1), Βεργανελάκης 8(2), Τσεκλένης 3(1), Καραγιάννης 11, Γιαννούτσος 16(3), Ντούλες 13(3), Ιατρόπουλος, Οικονομόπουλος 7, Χριστόπουλος, Μανωλόπουλος.

ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ηλίας Μπαλής – Βασίλης Αλικάκος): Κόκκορης 10(1), Μπάχα, Μαντίκος 4, Μπαλής 19(3), Αγγουράς 3, Καρλής 2, Σταματόπουλος 6, Σινανάι, Σακελλαράκος 11(3), Ζαχαριάς.