Δεν… σταματάει πουθενά ο Κεραυνός Αιγίου (53-69)

Ο Κεραυνός Αιγίου πέρασε με νίκη και από το “Αέθλιον” της Ανδραβίδας κόντρα στο ΣΕΦΑ και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία των τελευταίων αγωνιστικών στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑ-Η. Το τελικό 69-53 είναι απόλυτα δίκαιο καθώς μετά το 7-7 στο 7ο λεπτό… πάτησε γκάζι, προηγήθηκε μέχρι και 17 πόντους και όταν οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 6 στην τρίτη περίοδο (χάρη στο ρεσιτάλ του Σακελλαρίου έξω από τα 6,75) ξέφυγαν μέχρι και 20 πόντους στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Μεγάλο ματς από τον Σαμαρά που είχε άξιους συμπαραστάτες τους Αγγελόπουλο, Βαφειάδη και Τραγάρα, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σακελλαρίου. Απώλεια για το ΣΕΦΑ η απουσία του τραυματία Νικολόπουλου (πρώτου σκόρερ της κατηγορίας) ενώ από τον Κεραυνό δεν έπαιξε ο Σπηλιωτόπουλος (άρρωστος). Αυτή ήταν η τέταρτη εκτός έδρας νίκη της ομάδας του Αιγίου σε ισάριθμα παιχνίδια! Να σημειωθεί ότι στο “Αέθλιον” βρέθηκε σχεδόν σύσσωμο το Δ.Σ. της ομάδας και πιο συγκεκριμένα οι Γιώργος Λάγαρης, Φάνης Καπετσώνης, Δημήτρης Καμπέρης και Σπύρος Μουρίκης που, στη φωτογραφία πριν την έναρξη του αγώνα, διακρίνονται με τον Σπήλιο Τριανταφυλλόπουλο και τον γνωστό γιατρό Γιώργο Βαφειάδη, πατέρα του αθλητή της ομάδας, ο οποίος δεν έχει λείψει από κανένα παιχνίδι, εντός και εκτός έδρας.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου, Τσακαλογιάννης και Μαρινάκης.

Δεκάλεπτα: 9-13, 19-35, 37-56, 53-69

ΣΕΦΑ (Κουκουζέλης): Χρονόπουλος 6, Κορακιανίτης 9(1), Στριγάς 3, Κωνσταντόπουλος 9(1), Σακελλαρίου 17(5), Αντωνόπουλος, Παπαγιάννης 6, Ρούνης 3(1), Κορδοπάτης.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Δούσκας): Τραγάρας 14(2), Βαφειάδης 13(3), Χριστοδουλόπουλος 5(1), Σαμαράς 20(1), Αγγελόπουλος 14(1), Λαδικός 3, Ηλιόπουλος, Γιαννακόπουλος, Φιλιππόπουλος, Τσιρώνης, Σένα.