ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ: “Λύγισε” στο τέλος από τον πρωτοπόρο Διαγόρα Ρόδου (71-72)

Λίγο ήθελε για να πετύχει την πιο μεγάλη νίκη του ο Ήφαιστος/Αχιλλέας στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής απέναντι στον πρωτοπόρο Διαγόρα Ρόδου σε εξ΄ αναβολής παιχνίδι του 1ου ομίλου. Η ήττα στις λεπτομέρειες με 71-72 στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου άφησε ανάμικτα συναισθήματα αφού η εξαιρετική εμφάνιση δεν συνοδεύτηκε από μία νίκη που θα του αναπτέρωνε σε μεγάλο βαθμό τις ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία. Η ομάδα του Αιγίου προηγείτο συνέχεια στο πρώτο μέρος, αλλά ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του β΄ ημιχρόνου (38-44 στο 23΄, 40-45 στο 25΄, 53΄59 στο 33΄) φτάνοντας μέχρι το -10 στο 35΄ (53-63). Δεν τα παράτησε όμως και πλησίασε στους 2 πόντους στο 39΄ αλλά ένα καλάθι του κορυφαίου του αγώνα, Αντώνη Σκλήβα 10΄΄πριν τη λήξη, ανέβασε τη διαφορά στους 4 (68-72) κρίνοντας το παιχνίδι. Το τελικό 71-72 διαμόρφωσε στην εκπνοή με τρίποντο ο Κώστας Κεφαλάς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από τον Ήφαιστο Αχιλλέα απουσίασαν οι τραυματίες Βεργανελάκης, Τσονακίδης ενώ και από τον Διαγόρα έλειψε ο Δερμιτζάκης. Το δεύτερο εξ΄ αναβολής ματς ανάμεσα στον Αίολο και τον Δίωνα Κυπαρισσίας αναβλήθηκε ξανά λόγω κρουσμάτων κορονοϊού στην ομάδα της Πάτρας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 36-34, 48-52, 71-72

ΗΦΑΙΣΤΟΣ /ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Γιάννης Γιούπης): Κεφαλάς 17(2), Γκόβας 14(2), Γιαννούτσος 16(1), Καραγιάννης 6, Χριστόπουλος 6, Τσεκλένης 1, Ντούλες 11(3), Οικονομόπουλος, Ιατρόπουλος, Μανωλόπουλος.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Χρήστος Καλαϊτζίδης): Καταβαίνης 11(1), Μπόζιτς 2, Χατζηδημητρίου 3, Μαρουλάκης 7, Σκλήβας 29, Καράβας 18(3), Μητσού 2, Γκίνος, Μιροσάβιτς, Κουρμαδιάς.