ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Ήττα στο “νήμα” και από τον Αίολο Αγυιάς (65-67)

ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΗ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΚΡΥΣΜΑ

Άλλη μία ήττα στις λεπτομέρειες υπέστη στο κλειστό του Αιγίου ο Ήφαιστος Αχιλλέας και η παραμονή στη Γ΄ Εθνική δυσκολεύει ακόμη περισσότερο. Όπως με τον πρωτοπόρο Διαγόρα Ρόδου, έτσι και με τον έτερο διεκδικητή της ανόδου, Αίολο Αγυιάς έχασε στις λεπτομέρειες (65-67) σε ένα παιχνίδι που ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο διάστημά του αλλά στο τέλος μέτρησαν οι περισσότερες επιλογές της πατρινής ομάδας που πήρε τη νίκη και έμεινε “ζωντανή” στο κυνήγι της ανόδου.

Με κορυφαίο τον Γκόβα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μέχρι και 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (34-20 στο 14΄) και ήταν μπροστά και στο ημίχρονο με 36-29. Στην επανάληψη ο Αίολος μπήκε στο παρκέ αποφασισμένος, έπαιξε καλύτερη περιφερειακή άμυνα και οι παίκτες του Γιάννη Γιούπη “κόλλησαν” επιθετικά. Στην τρίτη περίοδο πέτυχαν μόλις 11 πόντους και οι φιλοξενούμενοι με επί μέρους σκορ 11-18 έφεραν το ματς στα ίσα στο 30΄. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αίολος ήταν συνεχώς μπροστά και μάλιστα άγγιξε διψήφια διαφορά στο 34΄ (50-59). Σε εκείνο το σημείο φάνηκε ότι θα “καθαρίσει” το ματς, όμως ο Ήφαιστος/Αχιλλέας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στα 49΄΄ ο Γιαννούτσος μείωσε στους 3 πόντους (62-65), με καθοριστικό δίποντο ο Κάλλης έκανε το 62-67 και στα 11΄΄ ο Γκόβας πήρε φάουλ σε σουτ τριων πόντων και με 3/3 μείωσε στο καλάθι. Στο χρόνο που έμεινε ο Αίολος κατάφερε να κρατήσει τη μπάλα παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να κάνουν φάουλ και έτσι γράφτηκε ο επίλογος του συναρπαστικού αγώνα.

Για ένα ακόμη παιχνίδι η Αιγιώτικη ομάδα έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Βεργανελάκη και Τσονακίδη με αποτέλεσμα ο Γιάννης Γιούπης να έχει λιγότερες λύσεις από τον πάγκο. Η προσπάθεια πάντως για παραμονή θα συνεχιστεί καθώς δεν κρίθηκε τίποτα ακόμη. Αν και στα εκτός έδρας παιχνίδια που απομένουν παίξει όπως στα ματς του Αιγίου μπορεί να σώσει τη χρονιά.

Ο προπονητής του Αίολου Αγυιάς, Ανδρέας Παπαδημητρίου έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του χαρακτηρίζοντας πολύ σημαντική τη νίκη σε μία δύσκολη έδρα.  “Η μεγάλη αποχή από αγώνες και τα πολλά κρούσματα Covid-19, μας έχουν στερήσει τον αγωνιστικό ρυθμό που είχαμε στον α΄ γύρο. Τα παιδιά, όμως, αντέδρασαν εξαιρετικά. Συνεχίζουμε χωρίς διακοπή για το παιχνίδι της Τετάρτης με τον Δίωνα Κυπαρίσσιας» τόνισε και πρόσθεσε. «Θέλω να αφιερώσω την σημερινή νίκη στον Γιώργο Αγγελακόπουλο που μας βοήθησε τα μέγιστα για 3 χρόνια και να του ευχηθώ καλή επιτυχία στα νέα του επαγγελματικά του σχέδια. Θα είναι για πάντα μέλος της ομάδας».

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 36-29, 47-47, 65-67.

Διαιτητές: Καρακάσης – Τσακιράκη

ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Γιάννης Γιούπης): Γιαννούτσος 8, Μανωλόπουλος, Βεργανελάκης, Κεφαλάς 12 (1), Χριστόπουλος 7, Γκόβας 18 (3), Καραγιάννης 1, Οικονομόπουλος 7, Ιατρόπουλος 1, Ντούλες 4 (1), Τσεκλένης 7 (1).

ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ (Ανδρέας Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 6, Βουρνάς 14 (1), Βαλαής, Γιαννικόπουλος 3, Πουλάκης, Θανόπουλος 5 (1), Παπαβασιλόπουλος 12 (1), Μαναβόπουλος 2, Κάλλης 15 (3), Δαραμούσκας, Γοργότσης 8, Λαμπρόπουλος 2.