ΜΠΑΣΚΕΤ – Α2 ΕΣΚΑ-Η: Ασταμάτητος ο Αστέρας Τέμενης, μεγάλο “διπλό” η Ακράτα

ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΤΗΣ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΑΙΓΙΟ ΣΤΟ ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Παρά τις πολλές απουσίες βασικών του παικτών ο Αστέρας Τέμενης συνέτριψε με 65-30 τον Ηρακλή Πύργου στο Αίγιο και συνεχίζει την αήττητη πορεία του προς την Α1 ΕΣΚΑ-Η. Με πολλές ελλείψεις και οι φιλοξενούμενοι, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες να παραταχθούν με μόλις επτά παίκτες η κάθε μία. Από τον Αστέρα στις μόνιμες απουσίες των τελευταίων αγωνιστικών, δηλαδή του στρατευμένου Ράπτη και του τραυματία Γαλιάνου, ήρθαν να προστεθούν και εκείνες των Γκούτη, Σταθακόπουλου (άρρωστοι).
Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και με κορυφαίους τους Βλάχο, Καρακάση, Δούβο και Βαγενά έφτασαν με άνεση στη νίκη απέναντι σε μία ομάδα που τα “έσπασε” έξω από τα 6,75 (0/20).

Διαιτητές: Μακρόπουλος-Αποστολόπουλος.

Τα 10λεπτα: 12-8, 30-18 (ημ.), 43-23, 65-30.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Δούβος 16, Καρακάσης 13 (3), Σωτηρόπουλος 6, Βαγενάς 11 (1), Βούλγαρης, Τεμπέλης 3 (1), Βλάχος 16 (3).
ΗΡΑΚΛΗΣ: Κωσταρέλλος 7, Ρουμελιώτης, Κοντάρης 5, Γεωργόπουλος 16, Κωνσταντόπουλος 2, Πλάγος, Βακαλόπουλος.

ΑΕ Ροϊτίκων-Ακράτα 61-67

Μεγάλη νίκη που την κρατάει “ζωντανή” στο κυνήγι της ανόδου πέτυχε η Ακράτα παρά τις απουσίες των Οικονομόπουλου και Σαχίτι. Με την τριάδα των Τσινούκα, Βασιλάτου και Μαλλή να κάνει θραύση επικράτησε στο κλειστό των Ροϊτίκων της ομώνυμης ομάδας με 67-61 και συνεχίζει να απέχει μία νίκη από την τέταρτη θέση. Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στην τέταρτη περίοδο και να φτάνουν δίκαια στη νίκη.
Διαιτητές: Καμήτσος-Λιόνας.

Τα 10λεπτα: 15-10, 26-28 (ημ.), 49-48, 61-67.

ΑΕ ΡΟΪΤΙΚΩΝ: Βρακάς 20, Λάππας 9 (2), Κοντόγεωργας 9 (1), Σταυρογιαννόπουλος 8 (2), Κακλαμάνης 5 (1), Τόλιας 3, Κυριαζής 7.

ΑΚΡΑΤΑ: Πετρόπουλος 6, Τσινούκας 21 (1), Βασιλάτος 14 (4), Ανδρικόπουλος 2, Τάρναρης 1, Μαλλής 17 (3), Βασιλακόπουλος 4, Μανωλόπουλος 2, Γιαννόπουλος.
– Την Δευτέρα 14 Μαρτίου, στις 20.30 θα διεξαχθεί στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου το εξ΄ αναβολής ντέρμπι της Αιγιάλειας ανάμεσα στον Αστέρα Τέμενης και την Ακράτα.