Ελπιδοφόρα εμφάνιση του Ανδρέα Γεωργίου στο Πανευρωπαϊκό Κ18

Μεγάλη επιτυχία αποτελεί για τον Ανδρέα Γεωργίου του ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΥ η συμμετοχή του στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου κάτω των 18 ετών (Κ18) που έγινε στο Ισραήλ. Έπεσε κατευθείαν στα “βαθιά”, καθώς ήταν η πιο μεγάλη διεθνής διοργάνωση που έχει πάρει μέρος μέχρι σήμερα και κατάφερε να τερματίσει 9ος στην πρώτη (από τις 2) προκριματική σειρά, μεταξύ 13 αθλητών και στη 16η θέση συνολικά στο αγώνισμα των 1500 μέτρων μεταξύ 25 κορυφαίων ευρωπαίων αθλητών στην κατηγορία των Παίδων. Μάλιστα, μπήκε στον αγώνα με την 23η επίδοση από τους 25 συμμετέχοντες και κατάφερε να ξεπεράσει εννέα αθλητές, τερματίζοντας σε χρόνο 4.02.80. Σίγουρα η εμπειρία που αποκόμισε ο 17χρονος Αιγιώτης αθλητής θα είναι καταλυτική για το μέλλον.

Στη σειρά του νικητής ήταν ο Ολλανδός Λάρος Νιλς με χρόνο 3.53.68, ενώ στη δεύτερη σειρά πρώτος τερμάτισε ο Βρετανός Τεντάι Νιαμπάτζα με χρόνο 3.54.46. Σε αυτή τη σειρά αγωνίστηκε και ο δεύτερος Έλληνας αθλητής, ο Ιωάννης Γιαννακόπουλος που τερμάτισε στην 12η και τελευταία θέση με χρόνο 4.08.18.