ΜΠΑΣΚΕΤ – Α2 ΕΣΚΑ-Η: Πρώτο ροζ φύλλο για ΕΦΑ, νίκησε και η Ακράτα

Για την 3η αγωνιστική στην Α2 ΕΣΚΑ-Η η ΕΦΑ πραγματοποιώντας την καλύτερή της εμφάνιση για φέτος, πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Σείριου με 63-50 «σπάζοντας το ρόδι» στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑ-Η. Η ομάδα του Ερρίκου Σένα βρέθηκε πίσω με 30-33 στο ημίχρονο αλλά ήταν «καταιγιστική» στην επανάληψη, με το σκορ σε αυτό το διάστημα να είναι 33-17. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Βλάχος και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ρομποτής, Νταβαντζής και Σπηλιάδης. Κανένας παίκτης των φιλοξενούμενων δεν πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Παπαγιάννη να φτάνει στους 9.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου – Αθανασόπουλος

Τα 10λεπτα: 15-16, 15-17, 19-13, 14-4

ΕΦΑ (Σένα): Ρομποτής 10, Βούλγαρης 7 (1), Βλάχος 18 (2), Σταυρίδης 3, Πανουριάς 2, Τριανταφυλλόπουλος 3 (1), Σπηλιάδης 9, Νταβαντζής 10 (2), Κοντορόπουλος, Βαγενάς

ΣΕΙΡΙΟΣ (Σταματόπουλος): Κατέβας 4, Φ. Τσίρος 5 (1), Λαυτσίδης 7, Τσούνας 8, Νικολάρας 5 (1), Παπαγιάννης 9, Τάντας 7 (1), Π. Τσίρος 5 (1), Φανουράντης.

Ο Α.Ο. Ακράτα επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας εύκολα με 65-42 του Προφήτη Ηλία/ΠΑΟΚ για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑ-Η. Πήρε διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο, προηγήθηκε 36-27 στο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 29-15 στην επανάληψη έφτασε με άνεση στη νίκη. Η ομάδα της ανατολικής Αιγιάλειας είχε κορυφαίο τον Κατωπόδη και εξαιρετικούς τους Γρατσινόπουλο, Παρίση και Σπυράκο, με τον τελευταίο να έχει πολύπλευρη προσφορά με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ και αρκετές ασίστ.
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου -Αθανασόπουλος

Τα 10λεπτα: 26-15, 10-12, 17-10, 12-5

ΑΚΡΑΤΑ (Κατωπόδης): Σπυράκος 9, Γρατσινόπουλος 11 (1), Κατωπόδης 19 (2), Παρίσης 11 (1), Κρίκος 6 (2), Κατούφας 4, Παναγής 3 (1), Ρόζος 2, Ανδρικόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Πετρόπουλος, Χριστόπουλος

ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ/ΠΑΟΚ (Κοτσώνης): Μπουντουρούσας 8 (1), Στεφανίδης 11 (3), Μπιθέλης 6, Παϊσιος 2, Αλεξόπουλος 6 (1), Μπούμπουλης 6 (2), Σωτηρόπουλος 1, Χριστόπουλος 2, Ζαρίφης, Τσιρίκος, Παπαγιαννόπουλος, Φωτόπουλος