ΕΑ Παραλίας – Αστέρας Τέμενης 73-74

Η αναμέτρηση στο κλειστό των Ροϊτίκων ανάμεσα στην Ε.Α. Παραλίας και τον Αστέρα Τέμενης,  ήταν βέβαιο πως θα εξελιχθεί σε ντέρμπι όπως και έγινε. Οι δύο ομάδες που είχαν βρεθεί αντίπαλες και την περυσινή σεζόν στην Α2 ΕΣΚΑ-Η συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι που ο Αστέρας πήρε διψήφια διαφορά στο β΄ ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να την κρατήσει. Το τελικό 73-74  διαμορφώθηκε μετά από παράταση και με καλάθι του Δημήτρη Καρακάση σε νεκρό χρόνο! Κορυφαίος ήταν ο Δούβος, καθοριστικός φυσικά ο Καρακάσης και πολύ καλοί οι Σταθακόπουλος και Θεοδωρόπουλος.

«Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη μαχητικότητά τους, για τη θέληση για νίκη, καθώς και για την ψυχραιμία και την συγκέντρωσή τους να εκτελέσουν άψογα την τελευταία επίθεση και να βγάλουν ένα σουτ από τον Δημήτρη (Καρακάση) που μας έδωσε τη νίκη. Νομίζω θα μπορούσαμε να έχουμε καθαρίσει το παιχνίδι νωρίτερα – προηγηθήκαμε με 12 πόντους – είχαμε, όμως, κάποια νεκρά διαστήματα, ιδίως στα τέλη των δεκαλέπτων που παραλίγο να μας στοιχήσουν. Πετύχαμε μια σπουδαία νίκη εκτός έδρας, σε ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι εναντίον ενός πολύ δυνατού αντιπάλου, μιας καλοδουλεμένης, νεανικής ομάδας με έναν πάρα πολύ ικανό προπονητή και φίλο μου, τον κόουτς Μπαζίνα», δήλωσε ο προπονητής του Αστέρα, Άρης Ξενούλης.

Διαιτητές: Σοφιανόπουλος – Λάμπος – Λιόνας

Τα 10λεπτα: 17-16, 36-37, 52-52, 62-62 (κ.α.), 73-74 (παρ.)

Ε.Α. ΠΑΡΑΛΙΑΣ: Χουλιάρας 18, Καρυστινός Ε. 11 (3), Τζερμπατζίδης 10, Μπέλλος 4, Καρπούζης 4, Καρυστινός Γ. 5, Αδαμόπουλος 13 (2), Παπακωνσταντίνου 2, Ρέβελας 6

ΑΣΤΕΡΑΣ: Σταθακόπουλος 16, Δούβος 22 (2), Θεοδωρόπουλος 11, Βλάχος 2, Γκούτης 3, Καρακάσης 13 (2), Ράπτης 3, Τσινούκας 2, Κωστακόπουλος 2