“Αυτοκτόνησε” στο τέλος ο Ήφαιστος/Αχιλλέας (66-69) | ΦΩΤΟ

ΕΧΑΣΕ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΙΓΙΟ ΑΠΟ ΤΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ

Μία ακόμη ήττα στις λεπτομέρειες υπέστη ο Ήφαιστος/Αχιλλέας αυτή τη φορά στο κλειστό του Αιγίου από την Ολυμπιάδα με 66-69 για την 7η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑ-Η. 5΄΄ πριν τη λήξη και με το σκορ στο 66-67 υπέρ της πατρινής ομάδας, ο Θοδωρής Μιχαλόπουλος, που ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του, αστόχησε σε λει απ, οι φιλοξενούμενοι στην εξέλιξη της φάσης κέρδισαν φάουλ και ευστοχώντας στις βολές διαμόρφωσαν το τελικό 66-69. Οι παίκτες του Γιάννη Γιούπη έχασαν ένα “δικό” τους παιχνίδι για δεύτερη φορά μετά από εκείνο με τα Αραχωβίτικα στο “Δ. Τόφαλος” που είχε κριθεί στην παράταση. Παίζοντας πάλι με τις γνωστές ελλείψεις (Τσιρώνης, Δημόπουλος, Διονυσόπουλος) ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα δείχνοντας συνεχή βελτίωση και αν συνεχίσει έτσι δεν έχει να φοβηθεί τίποτα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Πολύ καλοί ήταν και οι Τραγάρας, Καπόπουλος και Χρήστου ενώ από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν οι Αλαφογιάννης, Ντούλες, Γιωτόπουλος και Αργυρόπουλος.

Τα 10λεπτα: 15-18, 16-14, 20-16, 15-21.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΑΧΙΛ. (Γιούπης): Τραγάρας 21 (3), Θ. Μιχαλόπουλος 12, Χ. Μιχαλόπουλος 4, Καπόπουλος 10 (1), Σωτηρόπουλος 5, Τσιμπούκης 3, Χρήστου 11 (1), Γκουρβέλος, Σαράμπαλης.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Βουρνάς): Αλαφοδήμος 14 (2), Αντζουλάτος 1, Αργυρόπουλος 12 (3), Ε. Γιαλελής 6, Ντούλες 16 (3), Γιωτόπουλος 11, Λεβεντόπουλος 9, Τσεκλένης, Γιαννακόπουλος.