Α.Ο. ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ: Ήττα στη Θεσσαλονίκη στο ται μπρεικ από τον Άρη

ΠΗΡΕ ΟΜΩΣ ΕΝΑΝ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Στο ται μπρεικ κρίθηκε η αναμέτρηση του ΑΟ Αιγιαλέων στη Θεσσαλονίκη με αντίπαλο τον Άρη που τελικά ανέδειξε νικητές τους γηπεδούχους με 3-2 σετ. Η ομάδα της Αιγιάλειας παρότι προηγήθηκε με 2-1 σετ δεν κατάφερε να “καθαρίσει” τη νίκη στο τριτο σετ και στο ται μπρεικ ο Άρης με καλύτερη ψυχολογία μετά την ισοφάριση σε 2-2, έφτασε στη νίκη και την κατάκτηση των δύο βαθμών.

Ο Α.Ο Αιγιαλέων πήρε το πρώτο σετ με 21-25 αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 (25-19).

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο, ο Άρης ξέφυγε με 21-19 αλλά με ένα γρήγορο 0-3 η ομάδα του Αιγίου πέρασε με 21-22 για να φέρουν άμεσα το ματς στο 22-22 οι γηπεδούχοι. Εκεί όμως οι παίκτες του Α.Ο. Αιγιαλέων έδειξαν πάλι χαρακτήρα, έκαναν ξανά ένα 0-3 και πήραν το σετ με 22-25. Δηλαδή έκαναν επί μέρους σκορ 6-1 μετά το 21-19 που βρέθηκαν να χάνουν!

Στο τέταρτο σετ ο Άρης μπήκε δυνατά καθώς τα περιθώρια στένευαν και προηγήθηκε γρήγορα με 3-1 και 6-3. Η κυριότερη διακύμανση στη συνέχεια του σετ ήταν: 6-4, 7-6, 9-8, 10-10, 11-12, 15-12, 16-16, 17-18, 19-20, 23-21, 25-22 και ισοφάριση σε 2-2 σετ.
Στο ται μπρέικ ο Άρης προηγήθηκε από την αρχή 2-0, 4-3, 8-7, 12-9 και 13-10 με τον Α.Ο. Αιγιαλέων να μη μπορει να αντιδράσει και το σετ να ολοκληρώνεται με 15-11.
Α.Ο. ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ: Λιβαθηνός, Μούρτζης, Βασιλάκος, Κάβουρας, Δασκαλόπουλος, Μαυραγάνης / Σύρος (λ), Μαρτίνο (λ), Σαλαβασίδης, Δημησιάνος, Χασάπης, Κανάς, Δρακόπουλος, Μαρούλας.