ΜΠΑΣΚΕΤ – Α2 ΕΣΚΑ-Η: Mε μεγάλη εκτός έδρας νίκη έκλεισε τη χρονιά η ΕΦΑ (60-63)

Έπρεπε να περάσουν οκτώ αγωνιστικές για να γευτεί ξανά τη χαρά της νίκης η ΕΦΑ στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑ-Η. Μία νίκη και μάλιστα εκτός έδρας επί της Νίκης Προαστίου με 63-60 που ήρθε με το κλείσιμο του 2022 και την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου και αναπτερώνει τις ελπίδες της Αιγιώτικης ομάδας για παραμονή στην κατηγορία. Το προηγούμενο “ροζ φύλλο” ήταν κόντρα στον Σείριο στο κλειστό του Αιγίου στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής.

Η ΕΦΑ έφτασε στη νίκη χάρη στο εξαιρετικό τρίτο της δεκάλεπτο όταν με επί μέρους σκορ 13-21 σε αυτό το διάστημα μετέτρεψε το ισόπαλο 29-29 του ημιχρόνου σε 42-50 στο 30΄ και κάνοντας καλή διαχείριση στην τελευταία περίοδο άντεξε στην πίεση της νεανικής ομάδας των γηπεδούχων και έφυγε με το διπλό. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Θύμιος Τεμπέλης που με πέντε εύστοχα τρίποντα “σκότωσε” τους πατρινούς έξω από τη γραμμή των 6.25 και καθοριστικός με δύο τρίποντα ο Σπήλιος Τριανταφυλλόπουλος που μοίρασε και αρκετές ασίστ στους συμπαίκτες του. Πολύ καλοί ήταν και οι Βλάχος, Σπηλιάδης χωρίς να υστερήσει κανένας από όσους αγωνίστηκαν.

Από τη Νίκη Προαστίου κορυφαίος ήταν ο Αργυρόπουλος ενώ ξεχώρισαν και οι Παπουτσής, Γονιδάκης.

Η Ακράτα θυμίζουμε πως έπαιξε την Κυριακή στη Ζάκυνθο και επικράτησε της ΑΓΕΖ με 63-48 στο παιχνίδι που άνοιξε την “αυλαία” της 11ης αγωνιστικής.

Τα 10λεπτα: 14-15, 15-14, 13-21, 18-13.

ΝΙΚΗ (Δ. Αγγελόπουλος): Χρυσανθόπουλος 4, Αργυρόπουλος 26 (3), Παπουτσής 10 (2), Γονιδάκης 10 (2), Γεωργίου 2, Αβραμίδης 2, Στραβοράβδης 3 (1), Σαραντόπουλος, Δριμάλας 3 (1).

ΕΦΑ ΑΙΓΙΟΥ (Ε. Σένα): Σπηλιάδης 13, Τεμπέλης 18 (5), Τριανταφυλλόπουλος 6 (2), Βούλγαρης 4, Πανουργιάς 2, Βαγενάς 6, Βλάχος 14 (2), Ρομποτής.

Ακράτα, ΕΦΑ… βίοι αντίθετοι

Η ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της Α2 ΕΣΚΑ-Η βρήκε τις δύο ομάδες της Αιγιάλειας να ακολουθούν… αντίθετες πορείες στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα της ανατολικής Αιγιάλειας βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες της για άνοδο ενώ η ΕΦΑ είναι στο γκρουπ των ομάδων που θα παλέψουν για παραμονή. Η Ακράτα βασίζεται στην τριάδα των Κατωπόδη, Σπυράκου και Γρατσινόπουλου που κάνουν τη διαφορά και αποτελούν πολυτέλεια για την κατηγορία. Και οι τρεις μαζί έχουν πετύχει περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας τους και πιο συγκεκριμένα, ο Κατωπόδης 163 (4ος σκορερ), ο Σπυράκος 142 (8ος) και ο Γρατσινόπουλος 136(9ος). Από την ΕΦΑ στο σκοράρισμα ξεχωρίζει ο Σπηλιάδης που με 138 πόντους βρίσκεται στη δέκατη θέση του σχετικού πίνακα.

Ζάκυνθος 11 468-549
– Ζάκυνθος, Σείριος, Βαρθολομιό, Νέοι Γλαύκου, Προφ. Ηλίας και Ίφιτος έχουν ματς λιγότερο.