Α1 ΕΣΚΑ-Η: Ήφαιστος/Αχιλλέας – Α.Ο. Δύμης 52-64

Το… καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο ουσιαστικά στοίχισε την ήττα στον Ήφαιστο/Αχιλλέα κόντρα στον Α.Ο. Δύμης με 52-64για την 13η και τελευταία αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑ-Η. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 31-29, αλλά με επί μέρους σκορ 7-19 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 38-48 στο 30΄ και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη με 52-64. Ο Α.Ο. Δύμης «έσφιξε» την άμυνά του στην επανάληψη, οι παίκτες της αιγιώτικης ομάδας ήταν τρομερά άστοχοι από την περιφέρεια και ηττήθηκαν φυσιολογικά.

Κορυφαίος από τον Ήφαιστο/Αχιλλέα ήταν ο Παπαθανασόπουλος που για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έδειξε ότι αποτελεί πολύ καλή μεταγραφή, ενώ θετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Χρήστου. Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Κωνσταντινόπουλος έκανε τη διαφορά για τη Δύμη, ενώ διακρίθηκαν και οι Δημητρόπουλος, Χρυσανθακόπουλος και Ρίπις. Η ομάδα της Αιγιάλειας δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής με την ΕΑ Παραλίας, διατηρεί όμως ακέραιες τις ελπίδες της για είσοδο στα πλέι οφς.

Διαιτητές: Καρακάσης, Μακρόπουλος, Λιόνας

Τα 10λεπτα: 15-20, 31-29, 38-48, 52-64

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Γιούπης): Τσιμπούκης 2, Σωτηρόπουλος 7 (1), Χρήστου 12 (2), Παπαθανασόπουλος 17 (2), Τραγάρας 7 (1), Τσιρώνης 2, Δημόπουλος 5 (1), Ανδρικόπουλος, Καπόπουλος

ΔΥΜΗ ’07 (Μαντάς): Κωνσταντινόπουλος 20, Χρυσανθακόπουλος 10 (2), Ρίπις 9, Τόκας 4, Στεφανόπουλος 2, Δημητρόπουλος 13, Μπαρδάκης 2, Τουμπούλης 3 (1), Κατσιδήμας 1, Σοφιανός, Κωστούρος, Λιάκος.