Εκτός έδρας θρίαμβος του Ήφαιστου/Αχιλλέα (62-70)

Τη μεγάλη νίκη της ημέρας πέτυχε χωρίς αμφιβολία ο Ήφαιστος/Αχιλλέας που πέρασε σαν… σίφουνας από την ΕΑ Παραλίας με 70-62 και σε συνδυασμό με την ήττα των Αραχωβιτίκων από τον Κεραυνό μπήκε στην οκτάδα και σε “τροχιά” πλει οφ. Παρά το γεγονός ότι στις πρώτες 12 αγωνιστικές έπαιξε επτά φορές εκτός έδρας, έχει πετύχει πέντε νίκες έχοντας ηττηθεί μόλις δύο φορές, τη μία μάλιστα στην παράταση από τα Αραχωβίτικα στο “Δ. Τόφαλος”!

Σε αντίθεση με τα εντός έδρας ματς που μετράει μόλις μία νίκη (επί της Απολλωνιάδας) και τέσσερις ήττες! Αντιμετώπισε βέβαια ισχυρούς αντιπάλους όπως ο Κεραυνός, η Αγυιά, ο Αστέρας Τέμενης και η Ολυμπιάδα χάνοντας καθαρά από τους τρεις πρώτους και πολύ δύσκολα από την Ολυμπιάδα με 66-63.
Στο προχθεσινό παιχνίδι έφτασε στον θρίαμβο χάρη στο εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο στο οποίο σημείωσε επί μέρους σκορ 12-26 μετατρέποντας έτσι το 50-44 στο 30΄ στο τελικό 62-70.