Ήφαιστος/Αχιλλέας – Αραχωβίτικα 71-57

Ο Ήφαιστος/Αχιλλέας πέτυχε μεγάλη νίκη επί των Αραχωβιτίκων με 71-57 στο κλειστό του Αιγίου παρότι αγωνίστηκε χωρίς τρεις από τους πιο σημαντικούς του παίκτες, τον πρώτο του σκόρερ Τραγάρα, τον Τσιρώνη και τον Καπόπουλο. Πλέον, μείωσε τη διαφορά στον ένα πόντο από τους φιλοξενούμενους (που έπαιξαν χωρίς τον Τουλάτο) κάλυψε και τη διαφορά της ήττας του με 5π. στο ματς του πρώτου γύρου και ελπίζει σοβαρά πλέον στην κατάληψη της 8ης τουλάχιστον θέσης που οδηγεί στα play offs.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο όπου οι γηπεδούχοι, με κορυφαίο τον Δημόπουλο, προηγήθηκαν με 37-35. Στην τρίτη περίοδο ξέφυγαν με διψήφια διαφορά και στη συνέχεια δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα για να φτάσουν με σχετική άνεση στην τελική επικράτηση. Πολύ καλή εμφάνιση από τους νικητές πραγματοποίησαν και οι Χρήστου, Μιχαλόπουλος, Παπαθανασόπουλος και Γκουρβέλος, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Κωνσταντόπουλος, Αναστασίου και Μάγγος.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η πρώτη φετινή εμφάνιση του Διονυσόπουλου που είχε θετική παρουσία στην άμυνα αλλά και το κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του -ύψους 1.86 – Θοδωρή Μιχαλόπουλου!

Τα 10λεπτα: 11-11, 37-35, 59-49, 12-8

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Γιούπης): Χρήστου 17 (2), Τσιμπούκης 2, Παπαθανασόπουλος 16 (3), Δημόπουλος 12 (2), Θ. Μιχαλόπουλος 14, Ανδρικόπουλος 2, Γκουρβέλος 8 (2), Σωτηρόπουλος, Διονυσόπουλος

ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΑ/ΑΚΤΑΙΟ (Τουβάκης): Αναστασίου 12, Μάγγος 10, Κωνσταντόπουλος 14 (4), Δημόπουλος 5 (1), Μπίκας 7, Γ. Μπαράκος 3 (1), Δ. Μπαράκος 3 (1), Γεωργόπουλος 3