Αστέρας Τέμενης – ΕΑΠ 80-75

Ο Αστέρας Τέμενης πήρε το μεγάλο ντέρμπι με την ΕΑΠ για τη 18η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑ-Η με 80-75 και ξέφυγε πλέον κατά δύο νίκες από τις ομάδες που ακολουθούν στην τρίτη θέση ενώ παράλληλα έκανε το 2-0 απέναντι στην ΕΑΠ και θα έχει πολύ μεγάλο πλεονέκτημα σε περίπτωση που την βρει απέναντί του στα play offs. Μάλιστα νίκησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ αφού προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 17 πόντων στη διάρκεια της τρίτης περιόδου.

Τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου 150 φίλαθλοι, ανάμεσά και 40 φίλοι της ΕΑΠ και χαρακτηρίστηκε από το πολύ υψηλό σκορ στο πρώτο μέρος (50-38), την αστοχία εκατέρωθεν αλλά και τις δυνατές άμυνες στην επανάληψη και την αντεπίθεση στο τέλος της ΕΑΠ που όμως δεν έφερε αποτέλεσμα. Όπως επίσης και από τα πολλά φάουλ που “φορτώθηκαν” οι παίκτες και των δύο ομάδων. Μπαλάσκας, Σιδάς – Σταθακόπουλος αποβλήθηκαν με 5 στην τελευταία περίοδο ενώ αρκετοί (και από τις δύο ομάδες) τελείωσαν το ματς με 4.

O Aστέρας είχε ως κορυφαίους τον Θεοδωρόπουλο που πέτυχε τους 18 από τους 22 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, τον Σταθακόπουλο, τον Δούβο, τον Ράπτη και τον Γκούτη ενώ από την ΕΑΠ ξεχώρισαν οι Βαμβουκάκης, Μπεκατώρος και Σιδάς.

Τα 10λεπτα: 24-19, 26-19, 15-15, 15-22.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜΕΝΗΣ (Άρης Ξενούλης): Σταθακόπουλος 13, Βλάχος 2, Δούβος 16 (1), Θεοδωρόπουλος 22, Καρακάσης 9 (3), Ράπτης 10, Γκούτης 6, Ρέλλας 2, Οικονομίδης, Τσινούκας, Βαγενάς.

ΕΑΠ (Λάμπρος Φραγκισκάτος): Φραγκισκάτος 6, Σιδάς 16, Κωνσταντόπουλος 6, Βαμβουκάκης 19 (3), Σταθόπουλος 6 (1), Μπεκατώρος 18 (4), Μπαλάσκας 4, Παπαδόπουλος, Μαυρίας, Τοπιτζής