A1 EΣΚΑ-Η:“Τρία στα τρία” για τις ομάδες της Αιγιάλειας

ΑΣΤΕΡΑΣ – ΤΕΜΕΝΗΣ – ΣΕΦΑ 81-61, ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ – ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ 54-56, ΑΚΟΠΑ Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΜΕ ΠΑΝΩΛΕΝΕΙΑΚΟ

Τη μεγαλύτερη φετινή του νίκη πέτυχε ο Ήφαιστος Αχιλλέας επικρατώντας εκτός έδρας με 56-54 της Ολυμπιάδας Πατρών για την 20ή αγωνιστική της A1 ΕΣΚΑ-Η, ενώ ένα ακόμη ροζ φύλλο κατέκτησε ο Αστέρας Τέμενης με το 81-61 επί του ΣΕΦΑ Ανδραβίδας. Ο Κεραυνός παρέμεινε χωρίς κόπο στην κορυφή με νίκη στα χαρτιά επί του Πανωλενειακού 20-0 και ενώ απομένουν έξι αγωνιστικές για να ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζουν οι νίκες της ΕΑΠ επί της Απολλωνιάδας στο κλειστό της Περιβόλας και η εντός έδρας επικράτηση της ΕΑ Παραλίας επί του ΑΟ Δύμης.

Αστέρας Τέμενης – ΣΕΦΑ Ανδραβίδας 81-61

Ο Αστέρας Τέμενης ανέβασε “στροφές” στο τρίτο δεκάλεπτο απέναντι στην Ανδραβίδα που ήρθε στο Αίγιο με επτά παίκτες και με επί μέρους σκορ 22-7 από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη και μοναδική φορά μπροστά στο σκορ (36-37), έφτασε εύκολα στη νίκη με 81-61.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου το ΣΕΦΑ ήταν μπροστά στο σκορ χάρη στην ευστοχία από την περιφέρεια των Κουμανιώτη, Παναγόπουλου και την κυριαρχία του Σαλάι στα ριμπάουντ και στις δύο ρακέτες. Η διαφορά άνοιξε στην τρίτη περίοδο και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν ξανά με αποτέλεσμα ο Αστέρας να προσθέσει μία ακόμη νίκη στο ενεργητικό του παραμένοντας έναν βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο Κεραυνό 6 αγωνιστικές πριν ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Δούβος που πέτυχε 27 πόντους και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Σταθακόπουλος, Βλάχος, Θεοδωρόπουλος και Βαγενάς. Κουμανιώτης, Παναγόπουλος και Σαλάι ξεχώρισαν από την ομάδα της Ανδραβίδας που οριστικά θα συμμετάσχει στα πλέι άουτ και θα παλέψει για την παραμονή της στην κατηγορία.

Τα 10λεπτα: 21-13, 36-32, 58-44, 81-61

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜΕΝΗΣ (Ξενούλης): Βλάχος 10, Σταθακόπουλος 14, Δούβος 27 (1), Καρακάσης 7 (2), Γκούτης 4 (1), Θεοδωρόπουλος 11, Βαγενάς 8, Ράπτης, Τσινούκας, Οικονομίδης

ΑΝΔΡΑΒΙΔΑ (Αναστασόπουλος): Κουμανιώτης 20 (5), Σαλάι 10, Παπαγιάννης 2, Παναγόπουλος 15 (4), Σκαλτσάς 14 (1), Παλαιολόγος, Αναστόπουλος

Ολυμπιάδα – Ήφαιστος/Αχιλλέας 54-56

Ο Ήφαιστος Αχιλλέας Αιγιάλειας πήρε τη ρεβάνς της ήττας του στο ματς του πρώτου γύρου στο Αίγιο από την Ολυμπιάδα με 66-69 επικρατώντας με 56-54 των “πορτοκαλί” για την 20ή αγωνιστική της A1 ΕΣΚΑ-Η και σε συνδυασμό με την εντός έδρας ήττα της Απολλωνιάδας από την ΕΑΠ είναι πλέον το φαβορί για την 9η θέση που εξασφαλίζει απευθείας παραμονή ενώ συνεχίζει τη μάχη με τα Αραχωβίτικα για την 8η που οδηγεί στα play offs.

Το παιχνίδι δεν ήταν καλό ποιοτικά, είχε όμως μια… άγρια ομορφιά και κρίθηκε στις λεπτομέρειες κάτι που μαρτυρά άλλωστε και το τελικό σκορ. Είχε συναρπαστική εξέλιξη, δυνατές άμυνες και αγωνία για τον τελικό νικητή μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο Γιάννης Γιούπης πήρε βοήθεια από όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε, κυρίως στην άμυνα, με τον Θοδωρή Μιχαλόπουλο να ξεχωρίζει επιθετικά με 14 πόντους. Γιωτόπουλος, Ντούλες και Αλαφοδήμος ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Νίκου Βουρνά που «έπεσε» στην 6η θέση της βαθμολογίας και έχασε την ευκαιρία να εξασφαλίσει σε μεγάλο βαθμό από τώρα τη συμμετοχή της στα play offs.

Τα 10λεπτα: 15-11, 29-28, 41-43, 54-56

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Βουρνάς): Αντζουλάτος 9, Γιωτόπουλος 13, Ντούλες 10 (2), Αλαφοδήμος 12 (2), Γιαλελής 2, Λεβεντόπουλος 6 (2), Τσαούσης 2, Κατσιμίχας

ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛ. (Γιούπης): Δημόπουλος 6 (1), Χρήστου 4 (1), Παπαθανασόπουλος 7 (1), Χριστόπουλος 7 (1), Τσιμπούκης 1, Μιχαλόπουλος 14, Τραγάρας 11 (2), Σωτηρόπουλος 4, Διονυσόπουλος 2