Έκλεισε εισιτήριο για Γ΄ Εθνική ο Παναιγιάλειος 4-1 τον Αμυκλιακό

ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΙΑ ΣΤΗ ΒΑΡΔΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΟΙ ΜΕΛΑΝΟΛΕΥΚΟΙ

Η προτελευταία αγωνιστική έκρινε τα δυο εισιτήρια για την άνοδο στην Γ΄ Εθνική, που ήταν για τον Παναιγιάλειο ύστερα από την επικράτηση 4-1 σε βάρος του Αμυκλιακού και του ΠΑΟ Βάρδας που ισοφαρίστηκε 1-1 στα Φιλιατρά από την Εράνη στο 87΄.

Το φινάλε που ακολουθεί για την 7η αγωνιστική την Κυριακή, θα είναι αγχωτικό και γεμάτο αγωνία στα Φιλιατρά, εκεί όπου η Εράνη θα υποδεχτεί τον Παλληξουριακό. Οι γηπεδούχοι θέλουν μόνο τη νίκη και με οποιοδήποτε σκορ για να κερδίσουν την τελευταία θέση που οδηγεί στην Γ΄ Εθνική.

Πολλές οι τελικές από τους μελανόλευκους, 2-0 το α΄ ημίχρονο

Με την μια χαμένη ευκαιρία μετά την άλλη ο Παναιγιάλειος, αξιώθηκε να δει την μπάλα στα δίχτυα του Αμυκλιακού με το γκολ του Σκούτα στο 24΄, ύστερα από την πάσα του Λιάτου.

Νωρίτερα ο Γκάτσης (4΄) από την σέντρα του Σπανού πλάσαρε στην κίνηση άουτ σε κενή εστία από το ύψος της μικρής περιοχής.

Τον μιμήθηκε στο 8΄ ο Λιάτος που πήρε μπάλα από τον Οικονόμου.

Και πάλι ο Γκάτσης βρέθηκε σε θέση βολής στο 10΄ και στο 15΄ με τις κεφαλιές του από καλές θέσεις να καταλήγουν άουτ.

Σειρά στις αποτυχημένες τελικές προσπάθειες πήρε ο Α. Σπανός στο 20΄, αφού μετά την πάσα του Λιάτου πλάσαρε άουτ.

Μια χάι λάιτ φάση σε αναλλαγή μπάλας από Α. Σπανό σε Λιάτο και σουτ λίγο έξω του πρώτου στο 42΄.

Νωρίτερα ο Γκάτσης σημείωνε στο 38΄ το 2-0 μετά την πάσα του Α. Σπανού.

Από τους φιλοξενούμενους είχε δυο σουτ ο Σπυρόπουλος άουτ (18΄, 41΄), όπως και η κεφαλιά από τον Ξιφαρά στο 32΄.

Έβαλε ρίσκο στο παιχνίδι του ο Αμυκλιακός στο β΄ μέρος

Προώθησε τις γραμμές του στο β΄ μέρος ο προπονητής Κώστας Οικονόμου σε σχέση με το α΄ μέρος κι έτσι είχαμε την ευκαιρία να βλέπουμε και προσπάθειες από τους φιλοξενούμενους που είχαν δοκάρι από το φάουλ του Σπυρόπουλου στο 52΄.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γκάτσης πήρε την κεφαλιά από την σέντρα του Οικονόμου αλλά απέκρουσε δύσκολα ο Τρακάκης και στο 63΄ κεφαλιά του Ξιφαρά πέρασε έξω.

Ο Σκούτας το 3-0 και ο Οικονόμου το 4-0

Ο Σκούτας που είχε ανοίξει το σκορ, έβαλε και την διαφορά ασφαλείας σημειώνοντας το 3-0 στο 64΄ μετά την κάθετη πάσα του Αρβανίτη.

Δυο λεπτά αργότερα ο Οικονόμου με σουτ εκτός περιοχής αιφνιδίασε τον Τρακάκη που έπεσε στη γωνία του χωρίς να αποσοβήσει το 4-0.

Ενδιάμεσα χρειάστηκε η γρήγορη έξοδος του Μαυρούλια που έκλεισε την επαφή με την εστία και απέκρουσε τον Μανίκα που ήταν μόνος του στο 65΄.

Στο 69΄ ο Γκάτσης με γυριστό από την πάσα του Κόρμπου αποκρούστηκε από τον Τρακάκη, ενώ ο Α. Σπανός πλάσαρε άουτ στο 71΄ ύστερα από την παράλληλη σέντρα του Καραπιπέρη.

Παναιγιάλειος (Θ. Ανδριόπουλος): Μαυρούλιας, Βλάχος (70΄ Μαχαίρας), Οικονόμου, Μιχ. Σπανός, Αρβανίτης, Χούσα (56΄ Κόρμπος), Α. Σπανός, Κοτσόκολος (77΄ Ροδόπουλος), Σκούτας (77΄ Καραπιπέρης), Γκάτσης, Λιάτος (77΄ Τσεκούρας).

Αμυκλιακός (Κ. Οικονόμου): Τρακάκης, Λάσκος (77΄ Πουλιάσης), Λάτσης, Θεοδωρόπουλος, Ζώης, Πλατάνας (77΄ Ζερβός), Σπυρόπουλος, Μανίκας, Ξιφαράς (77΄ Χριστάκης), Λαζαρίδης (56΄ Τσακωνάκης), Βαχοβιώλος.

Με πέναλτι του Σπυρόπουλου μείωσε ο Αμυκλιακός

Στο 74΄ ο Σπυρόπουλος ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Μανίκας από τον Μιχάλη Σπανό, σημειώνοντας το γκολ της τιμής για την ομάδα του Αμυκλιακού, που προσπάθησε σε αυτό και τα προηγούμενα παιχνίδια χωρίς να καταφέρει να πλασαριστεί στην πρώτη προνομιούχο τριάδα.

Ισοφαρίστηκε 1-1 στο 87΄ η Βάρδα αλλά εξασφάλισε την άνοδο

Στα Φιλιατρά ο ΠΑΟΒ προηγήθηκε με τον Μπίσα στο 17΄, ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και η Εράνη με το γκολ της ισοφάρισης στο 87΄ από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέππα μπήκε στο παιχνίδι της ανόδου. Αν κερδίσει την Κυριακή τον Παλληξουριακό ανεβαίνει Γ΄ Εθνική. Διαφορετικά με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα θα ευνοηθεί η ομάδα της Κεφαλονιάς.

Ο Παλληξουριακός όπως αναμενόταν επικράτησε εντός έδρας επί του ΑΟ Λεβάντε με σκορ 3-1.

6η αγωνιστική – Τα αποτελέσματα
Παναιγιάλειος- Αμυκλιακός         4-1   24΄ 64΄ Σκούτας, 38΄ Γκάτσης, 66΄ Οικονόμου – 74΄ πεν. Σπυρόπουλος
Παλληξουριακός- Λεβάντε   3-1   19′ Αντωνάτος, 59′ πεν. Μπράτι, 62′ Ακριστινέι  –  85′ Ροντό
Εράνη – ΠΑΟ Βάρδας          1-1   87′ πεν.  Πέππας – 17′ Μπίσα. Κόκκινη 45΄ Μπίσα

Ρεπό: Λεωνίδιο