background img
banner
banner

Αρχηγοί κομμάτων υποψήφιοι στην Αχαΐα

ΠΟΙΟΙ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΜΑΣ ΣΤΙΣ 7 ΙΟΥΛΙΟΥ

«Μήλον της Έριδος» φαίνεται πως έγινε η Αχαΐα σε αυτές τις εκλογές, καθώς τέσσερις αρχηγοί κομμάτων, ο νυν πρωθυπουργός και ένας πρώην, o Γιώργος Παπανδρέου επέλεξαν το νομό για να κατέλθουν. Μετά τον Αλέξη Τσίπρα που κατέρχεται στην Αχαΐα, τον πρόεδρο της Ν.Δ. Κυριάκο Μητσοτάκη, τον αρχηγό της «Ελληνικής Λύσης» Κυριάκο Βελόπουλο και η αρχηγός του κόμματος «Πλεύση Ελευθερίας» Ζωή Κωνσταντοπούλου θα είναι υποψήφια βουλευτής στο νομό Αχαΐας.

Αναλυτικότερα, οι υποψήφιοι βουλευτές Αχαΐας όλων των κομμάτων που μετέχουν στις βουλευτικές εκλογές της 7ης Ιουλίου 2019 και ανακηρύχθηκαν επίσημα από το Πρωτοδικείο Πατρών είναι οι εξής:

ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ

  1. ΤΣΙΠΡΑΣ ΑΛΕΞΙΟΣ του Παύλου,
  2. ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑ (ΣΙΑ) του Πέτρου,
  3. ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΟΥ- ΛΑΖΑΡΗ ΜΑΡΓΑΡΙΤΤΑ του Άγγελου,
  4. ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Άγγελου,
  5. ΜΑΡΚΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Βασιλείου,
  6. ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Αθανασίου,
  7. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ του Αντωνίου,
  8. ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ-ΣΤΑΥΡΟΥΛΙΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΓΙΩΤΑ) του Νικολάου,
  9. ΠΑΠΑΝΙΚΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ του Χρήστου,
  10. ΡΙΖΟΥΛΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ του Κωνσταντίνου,
  11. ΣΠΑΡΤΙΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Νικολάου,
  12. ΤΣΟΝΑΚΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ του Βασιλείου.

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ:

  1. ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ του Κωνσταντίνου,
  2. ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ του Μιχαήλ,
  3. ΓΙΑΝΝΙΑ ΕΥΣΤΑΘΙΑ (ΕΦΗ) του Νικολάου,
  4. ΚΑΤΣΑΝΙΩΤΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ του Ιωάννη,
  5. ΚΟΝΙΔΑΡΗ – ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ (ΕΛΕΝΑ) του Θωμά,
  6. ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Ιωάννη,
  7. ΝΤΑΒΛΟΥΡΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Περικλή,
  8. ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΥ ΑΣΠΑΣΙΑ του Γερασίμου,
  9. ΤΑΠΕΙΝΟΥ ΕΛΕΝΗ του Κωνσταντίνου,
  10. ΤΡΑΧΗΛΗ ΑΘΗΝΑ του Ευάγγελου,
  11. ΤΣΙΓΚΡΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ του Αντωνίου,
  12. ΦΩΤΗΛΑΣ ΙΑΣΩΝ του Ασημάκη.

ΛΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ – ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ:

  1. ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ – ΑΒΡΑΜΗΣ ΜΙΧΑΗΛ του Κωνσταντίνου,
  2. ΓΙΑΧΑΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ του Φιλίππου,
  3. ΖΑΓΚΛΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Γεωργίου,
  4. ΚΑΥΚΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ του Βασιλείου,
  5. ΜΠΙΤΣΙΚΟΛΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ του Κωνσταντίνου,
  6. ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ του Αναστασίου,
  7. ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Γεωργίου,
  8. ΣΙΝΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ του Φωτίου,
  9. ΤΑΧΛΙΑΜΠΟΥΡΗ ΑΝΤΩΝΙΑ του Μιχαήλ,
  10. ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ του Πέτρου,
  11. ΧΡΥΣΑΝΘΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΔΡΙΑΝΑ του Ιωάννη.

ΚΙΝΗΜΑ ΑΛΛΑΓΗΣ:

  1. ΑΝΑΡΓΥΡΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ του Γεωργίου,
  2. ΒΟΥΛΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Κωνσταντίνου,
  3. ΛΟΗ ΟΛΥΜΠΙΑ του Ευαγγέλου,
  4. ΛΟΥΚΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ του Νικολάου,
  5. ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ ΛΕΜΟΝΙΑ του Ιωάννη,
  6. ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ του Βασιλείου,
  7. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Ανδρέα,
  8. ΣΚΑΝΔΑΜΗΣ ΜΑΡΙΝΟΣ του Μιχαήλ,
  9. ΣΟΛΩΜΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Γρηγορίου,
  10. ΤΑΠΕΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Ηλία,
  11. ΤΖΟΥΡΑΜΑΝΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ του Αχιλλέα,
  12. ΦΙΛΙΠΠΑΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Γεωργίου.

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ:

  1. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Νικολάου,
  2. ΑΣΠΡΟΥΛΙΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Παναγιώτη – Πανάγου,
  3. ΓΚΕΣΤΑ ΕΙΡΗΝΗ (ΡΕΝΑ) του Διονυσίου,
  4. ΖΑΜΠΑΤΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ (ΑΛΕΚΑ) του Σπυρίδωνος,
  5. ΖΑΡΝΑΒΑΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ του Φώτιου,
  6. ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Πέτρου,
  7. ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (ΒΑΣΙΑ) του Ιωάννη,
  8. ΜΑΖΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ του Νικολάου,
  9. ΠΑΡΙΣΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ του Νικολάου,
  10. ΣΚΙΑΔΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΤΑΚΗΣ) του Βασιλείου,
  11. ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ του Θεοδώρου,
  12. ΤΖΑΜΑΛΟΥΚΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΕΤΗ) του Βασιλείου.

ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ:

  1. ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ του Αναστασίου,
  2. ΚΑΡΑΠΑΝΟΥ ΧΑΡΟΥΛΑ του Στεφάνου,
  3. ΛΑΪΝΙΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Συμεών,
  4. ΜΑΡΙΝΕΣΚΟΥ ΛΑΟΥΡΕΝΤΣΙΑ του Ιωάννη,
  5. ΜΕΤΣΟΒΙΤΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του Θεοφάνη,
  6. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Κωνσταντίνου,
  7. ΡΙΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Χρήστου,
  8. ΣΙΩΡΟΥ ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ του Ευθυμίου,
  9. ΣΥΜΙΑΝΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (ΜΑΝΟΣ) του Νικολάου.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ – ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ: 

  1. ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ του Ιωσήφ,
  2. ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΒΑΛΕΝΤΙΝΗ – ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ του Νικολάου,
  3. ΔΟΥΛΑΒΕΡΗΣ ΦΩΤΙΟΣ του Αθανασίου,
  4. ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Γεωργίου,
  5. ΝΤΟΤΣΙΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Ηλία,
  6. ΠΑΠΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΙΟΣ του Νικολάου,
  7. ΣΕΡΕΤΗ ΝΙΚΟΛΕΤΑ του Πασχάλη,
  8. ΣΙΔΕΡΗΣ ΜΙΧΑΗΛ του Χρήστου,
  9. ΤΣΑΠΑΡΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ του Αλέξανδρου,
  10. ΦΡΑΓΚΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ του Βασιλείου.

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ – ΘΑΝΟΣ ΤΖΗΜΕΡΟΣ:

  1. ΚΑΙΣΑΡΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Κωνσταντίνου.

Μ-Λ ΚΚΕ:

  1. ΠΑΠΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Νικολάου.

ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΙΣ:

  1. ΒΑΓΕΝΑ ΓΕΩΡΓΙΑ του Βασιλείου,
  2. ΓΚΙΤΣΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Γεωργίου,
  3. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΔΟΥ ΑΝΝΑ του Παναγιώτη,
  4. ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ του Γεωργίου.

ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΩΝ ΔΙΕΘΝΙΣΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ:

  1. ΦΡΑΓΚΙΣΚΑΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ του Αντωνίου.

ΜέΡΑ25:

  1. ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ του Ανδρέα,
  2. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Δημητρίου,
  3. ΛΙΝΑΡΔΟΥ ΒΕΝΕΤΙΑ του Θεοδώρου,
  4. ΜΑΓΔΑΛΗΝΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Χαραλάμπους,
  5. ΜΕΓΑΡΗ ΕΥΑΝΘΙΑ του Γεωργίου,
  6. ΜΟΥΣΤΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Παναγιώτη,
  7. ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ του Παναγιώτη,
  8. ΠΑΠΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ του Θεμιστοκλή,
  9. ΠΕΤΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Αθανασίου,
  10. ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Κωνσταντίνου,
  11. ΤΣΑΡΤΟΛΙΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Ευσταθίου.

ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ-ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ:

  1. ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΖΩΗ του Νικολάου,
  2. ΑΘΑΝΑΣΟΥΛΗ ΝΑΤΑΛΙΑ του Θεοδώρου,
  3. ΣΟΦΟΥΛΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ του Άγγελου.

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ:

  1. ΠΕΠΠΑ ΕΛΕΝΗ του Γεωργίου.

ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.- ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ για την ΑΝΑΤΡΟΠΗ – Μέτωπο της Αντικαπιταλιστικής Επαναστατικής, Κομμουνιστικής Αριστεράς και της Ριζοσπαστικής Οικολογίας:

  1. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Κωνσταντίνου,
  2. ΘΕΟΧΑΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ του Παναγιώτη,
  3. ΚΑΛΟΥΔΙΩΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ του Γρηγορίου,
  4. ΚΑΝΙΣΤΡΑ ΙΩΑΝΝΑ του Παναγιώτη
  5. ΜΑΣΟΥΡΑΣ ΙΑΣΩΝ του Θεοδώρου,
  6. ΜΠΕΛΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Νικολάου,
  7. ΝΤΡΕΝΟΓΙΑΝΝΗ ΑΝΤΩΝΙΑ του Νικολάου,
  8. ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ του Βασιλείου,
  9. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ του Λεωνίδα,
  10. ΧΑΪΝΤΑΡ ΑΧΜΑΝΤ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΝΕΜΕΡ του Χάελ.

Ε.ΠΑ.Μ. – Α.Κ.Κ.ΕΛ:

  1. ΜΠΟΓΔΑΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Αθανασίου,
  2. ΞΗΡΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΩ του Φωτίου,
  3. ΣΙΟΒΑ ΙΩΑΝΝΑ του Κωνσταντίνου.

ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ (ΕΕΚ)- ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ:

  1. ΤΖΙΡΗΣ-ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Γεωργίου.

ΚΚΕ (μ-λ):

  1. ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΑΛΕΞΙΟΣ του Λεωνίδα,
  2. ΤΣΑΚΙΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του Εμμανουήλ,
  3. ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ του Γεωργίου.

ΛΑΪΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ:

  1. ΒΡΕΤΤΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ του Κωνσταντίνου,
  2. ΓΚΟΥΛΕΜΑΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Νικολάου,
  3. ΕΛΕΖΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Θρασύβουλου
  4. ΚΑΝΤΖΑΡΗ ΖΑΦΕΙΡΩ του Χρήστου,
  5. ΛΕΦΑ ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ του Γεωργίου,
  6. ΠΕΤΡΑΚΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Κωνσταντίνου,
  7. ΠΗΛΙΟΥ – ΓΕΩΡΓΙΤΣΟΠΟΥΛΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ του Δονάτου.

Διαβάστε περισσότερα:
· · · · · · · · ·
Κατηγορίες Άρθρου
ΠΟΛΙΤΙΚΗ

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Το protionline.gr χρησιμοποιεί cookies για να βελτιώσει τη διαδικτυακή εμπειρία σου. Εφόσον συνεχίσεις, συμφωνείς με την χρήση των cookies από εμάς. Μάθε περισσότερα

Το protionline.gr χρησιμοποιεί cookies για να βελτιώσει τη διαδικτυακή εμπειρία σου. Εφόσον συνεχίσεις, συμφωνείς με την χρήση των cookies από εμάς.

Close