ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ: «Κόλλησε» επιθετικά στην 4η περίοδο και έχασε 70-55 στην Πάτρα από τη Γαλήνη

ΣΤΟ 2-2 ΠΛΕΟΝ Η ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΣ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗΣ ΣΤΟ ΑΙΓΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ

Ο Κεραυνός Αιγίου μέχρι το 30΄ ήταν κοντά στο σκορ αλλά “κόλλησε” επιθετικά στην τέταρτη περίοδο και μοιραία γνώρισε τη ήττα με 70-55 από τη Γαλήνη στο κλειστό της Αλεξιώτισσας, στον δεύτερο τελικό της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Πλέον, ο τίτλος του πρωταθλητή της Α1 ΕΣΚΑ-Η θα κριθεί στα επόμενα δύο ή τρία παιχνίδια, αρχής γενομένης από την ερχόμενη Τετάρτη (19:00) στο κλειστό γυμναστήριο του Αιγίου, καθώς η σειρά των τελικών είναι στο 2-2 και το πρωτάθλημα κρίνεται στις τέσσερις νίκες.

Το ματς ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα με τον Κεραυνό να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 30΄ (51-46) αλλά στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Γιούπη ήταν πολύ άστοχοι και οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 19-9 έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Το σκορ ήταν 17-11 στο 6΄ με τη Γαλήνη να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα στο ξεκίνημα αλλά στο 9΄ με καλάθι τριών πόντων του Τριπολίδη ο Κεραυνός ισοφάρισε σε 18-18, με τον Τριανταφύλλου «γράφει» το 20-18, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε  πρώτη περίοδος.

Ο Σπηλιόπουλος μπήκε «ζεστός» στο β΄ 10λεπτο, ο Κεραυνός χτύπησε μέσα στη ρακέτα, και πέρασε μπροστά 26-28 στο 15΄. Ο εξαιρετικός Κτωρίδης, δυο καλές άμυνες και αντίστοιχες επιθετικές συνεργασίες από τη Γαλήνη έφεραν και πάλι μπροστά την Πατρινή ομάδα με 33-29 στο 18΄, 36-31 στο 19΄ και  38-31 στο 20΄ που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Γαλήνη έφτασε στο  +9 με τον Τριανταφύλλου να εξελίσσεται στο κρυφό χαρτί του Κώστα Γιαννόπουλου, (40-31 στο 21΄). Ο Κτωρίδης συνέχισε να σκοράρει και η διαφορά ανεβαίνει (44-31 στο 22΄, 46-31 στο 23΄, 46-31 στο 24΄, 48-31 στο 25΄, 48-34 στο 26΄, 48-36 στο 27΄, 48-38 στο 28΄).

Ο Κεραυνός μειώνει σε 48-41 με γκολ-φάουλ του Σπηλιωτόπουλου, ο Ντούλες με λέι-απ «γράφει» το 48-43 στο 29΄, ο Φιλίππου πετυχαίνει τρίποντο (48-46) και το ματς γίνεται πάλι ντέρμπι. Ακριβώς με την εκπνοή του δεκαλέπτου ο Παπαβασιλόπουλος με τρίποντο κάνει το 51-46.

Στην 4η περίοδο55-48 στο 31΄, 55-48 στο 32΄, με τον Τριανταφύλλου να πετυχαίνει μεγάλο σουτ και να διαμορφώνει το 59-48 στο 33΄, 61-48 στο 34΄, ο Καραγιάννης γκολ-φάουλ και 64-48, 65-51 στο 35΄ μετά από τρίποντο του Ντούλε, 68-51 στο 36΄, 68-52 στο 37΄, 70-52 στο 38΄, 70-55 στο 39΄, για να φτάσουμε στο τελικό 70-55.

Η Γαλήνη είχε σε εξαιρετική ημέρα τους Κτωρίδη, Τριανταφύλλου και Καραγιάννη ενώ από τον Κεραυνό πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ντούλες, Σπηλιόπουλος και Τριπολίδης.

Διαιτητές: Μαρινάκης-Καμήτσος-Παπαδόπουλος.

Τα 10λεπτα: 20-18, 38-31 (ημ.), 51-46, 70-55.

ΓΑΛΗΝΗ (Κώστας Γιαννόπουλος): Κτωρίδης 15, Κάλλης 10, Παπαβασιλόπουλος 9 (1), Σπύρου 4, Καραγιάννης 14 (βασική 5άδα), Χρήστου, Τριανταφύλλου 16, Βαλαής 2.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Γιάννης Γιούπης): Σταμούλης, Χριστοδουλόπουλος, Μοσχοβάκης, Τριπολίδης 12 (2), Σπηλιόπουλος 13 (1) (βασική 5άδα), Ντούλες 13 (2), Φιλίππου 7 (2), Νάτσκος 3, Σπηλιωτόπουλος 7.