Χάλκινο μετάλλιο σε 800μ. και 1.500μ. ο Ανδρέας Γεωργίου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ23

Ο 19ΧΡΟΝΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΤΟΥ ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΥΑΓΓΙΞΕΤΟ ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΑ 1500Μ.

O Ανδρέας Γεωργίου του Αθηνόδωρου Αιγίου ήταν από τους μεγάλους πρωταγωνιστές στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών – Γυναικών και Ανδρών – Γυναικών Κ23 που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο στο Βόλο.

Ο 19χρονος πρωταθλητής κατέκτησε το χάλκινο  μετάλλιο τόσο στα 1500 μ. όσο και στα 800μ. της Κ23  παρότι είχε να συναγωνιστεί μεγαλύτερους ηλικιακά αθλητές και θα αγωνίζεται στην Κ23 για τρία ακόμη χρόνια.

Το σπουδαιότερο είναι ότι πέτυχε επίδοση ορόσημο στα 1500μ. (3:49.73) που είναι φυσικά ατομικό και ρεκόρ συλλόγου. Πλέον το όριο για τη συμμετοχή του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Κ20 (3:48.00), είναι πολύ κοντά και πιθανότατα θα το πετύχει στους επερχόμενους αγώνες

Γενικότερα, δυναμική ήταν η παρουσία του συλλόγου στο μεγαλύτερο εγχώριο πρωτάθλημα στίβου της χώρας μας. 2 χάλκινα μετάλλια, ισάριθμα ρεκόρ συλλόγου και κατάταξη συνολικά και στα δύο πρωταθλήματα (Ανδρών – Γυναικών και Ανδρών – Γυναικών Κ23), στην 1η 16άδα σχεδόν όλων των αθλητών, ήταν ο απολογισμός του διημέρου.