Πρόκριση στα πέναλτι για τον Αχιλλέα στο «θρίλερ» του Πλαστήρα

Με αρκετές απουσίες παρατάχθηκε στο γήπεδο Πλαστήρα ο Αχιλλέας Καμαρών, βάζοντας την εμπειρία των ποδοσφαιριστών του για να ισοσταθμίσει το πλεονέκτημα της Θύελλας.

Μοιράστηκαν έτσι τις ευκαιρίες στο α΄ ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν μεγαλύτερη κατοχή και να κυκλοφορούν καλύτερα την μπάλα.

Καλύτερα μπήκε στο β΄ ημίχρονο η Θύελλα, όμως ο Αχιλλέας αν και δεν είχε εναλλακτικές λύσεις στον πάγκο, ισορροπούσε με την πάροδο του χρόνου.

Στις κυριότερες φάσεις του β΄ μέρους ο Γκοτσόπουλος αποκρούστηκε σε κόρνερ στο 48΄ από τον τερματοφύλακα Σακκά, ενώ δοκάρι είχε για την Θύελλα ο Τσέλα στο 79΄.

Ο Αχιλλέας απείλησε στο 78΄ με σουτ άουτ από την πάσα του Καρέλα, ενώ ο Καρέλας δεν τελείωσε όμορφα από πλεονεκτική θέση στο 88΄.

Στην παράταση τα γκολ 1-1

Στο β΄ ημίχρονο της παράτασης διαμορφώθηκε το σκορ 1-1, στέλνοντας τις δυο ομάδες στα πέναλτι.

Ο Φίλιας το 0-1 στο 107΄σε φάση διαρκείας στην περιοχή της Θύελλας.

Ο Γκοτσόπουλος ισοφάρισε με απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ 1-1 στο 119΄, αφού η μπάλα χτύπησε πρώτα το κάθετο δοκάρι.