Έξι μετάλλια για τον Αθηνόδωρο στα “ΒΙΛΑΕΤΕΙΑ 2024” που έγιναν στον Πύργο | ΦΩΤΟ

ΚΑΙ ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΜΕ ΝΕΟ ΡΕΚΟΡ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ ΤΗΣ ΘΗΒΑΣ

Αισθητή για άλλη μια φορά έκαναν την παρουσία τους οι αθλητές του Αθηνόδωρου Αιγίου το Σάββατο 22 Ιουνίου στον Πύργο της Ηλείας, στους αγώνες με την επωνυμία “ΒΙΛΑΕΤΕΙΑ 2024”, αλλά και στους αγώνες “Χρήστος Βουδούρης” που έγιναν στην πόλη της Θήβας.

Έξι μετάλλια ήταν ο εντυπωσιακός απολογισμός, με πολλά ατομικά ρεκόρ και πολύ καλές επιδόσεις στα “Βιλαέτεια”, ενώ στους αγώνες της Θήβας ο Ανδρέας Γεωργίου πήρε τη δεύτερη θέση στα 800 μ. με νέο ατομικό ρεκόρ και ρεκόρ συλλόγου (1.53.40).

Χρυσά κατέκτησαν στον Πύργο η Ευγενία Βαρβία με τον Γεώργιο – Αναστάσιο Μαρνέλη, αργυρά οι Αλέξανδρος Μεντζελόπουλος, Γιώργος Ιατρόπουλος και Ελένη – Διονυσία Νικολακοπούλου και χάλκινο ο Νίκος Νικολακόπουλος.

Πρόκειται για αγώνες στίβου που έχουν καθιερωθεί τα τελευταία χρόνια από τον Δήμο Πύργου, που είναι συνδιοργανωτής. Τους αγώνες διοργάνωσε φέτος το σωματείο Αθλητική Γυμναστική Ένωση Πύργου και τελούν υπό την αιγίδα του ΣΕΓΑΣ και της Ένωσης Αθλητικών Σωματείων ΣΕΓΑΣ Βόρειας Πελοποννήσου και για πρώτη φορά συγκαταλέγονται στο παγκόσμιο καλεντάρι της World Athletics. Δηλαδή για τους αθλητές που πήραν μέρος, η βαθμολογία τους θα μετρήσει στην παγκόσμια κατάταξη (ranking), γεγονός που δίνει τεράστιο ενδιαφέρον στην διοργάνωση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι θέσεις των αθλητών του Αθηνόδωρου που αγωνίστηκαν στον Πύργο της Ηλείας, είναι τα εξής: