Ανέβηκε στο βάθρο και στα 800μ. ο Ανδρέας Γεωργίου

ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΊΑΣ Κ20 ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΡΕΚΟΡ ΣΤΑ 1500Μ.

Μετά το χρυσό μετάλλιο στα 1500μ. που συνοδεύτηκε από μεγάλο ατομικό ρεκόρ και ρεκόρ συλλόγου, ο Ανδρέας Γεωργίου ανέβηκε στο βάθρο και στα 800μ. του Πανελληνίου πρωταθλήματος στίβου Κ18 που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο στα Τρίκαλα. Ο 19χρονος πρωταθλητής του Αθηνόδωρου έχασε τη νίκη επάνω στο νήμα τερματίζοντας δεύτερος με χρόνο 1.52.67 που του χάρισε το ασημένιο μετάλλιο. Μέσα στην πρώτη εξάδα ήταν η ομάδα 4Χ400 κοριτσιών. Ακολουθεί η συνοπτική περιγραφή της παρουσίας των αθλητών του Αθηνόδωρου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Κ20 στην πόλη των Τρικάλων στις 27-28/7/2024.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 2006 12 4X100μ 45.51 12 – PB
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 2006 12 4X400μ 3:36.19 12- 20 1500μ 4:13.23 – 17 3000μ 9:18.71
ΦΩΤΙΟΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 2006 23 3000μ 9:59.73 – SB

37 συμμετοχές από την Αχαΐα

Με οκτώ μετάλλια και ορισμένα μεγάλα ρεκόρ, ολοκλήρωσαν οι 37 συνολικά Αχαιοί αθλητές στίβου τις προσπάθειές τους στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου εφήβων – νεανίδων (Κ20) που έγινε στα Τρίκαλα.
Το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα πέτυχε πέτυχε η Μυρτώ Βαλαχά, που ετοιμάζεται για τη Λίμα του Περού, με νταμπλ στα 1500 και τα 3000μ.
Νταμπλ πέτυχε και ο Γιάννης Γιαννακόπουλος, με ένα ασημένιο και ένα χάλκινο, επιβεβαιώνοντας το μεγάλο ταλέντο του!
«Χρυσός» στο βάδην ήταν ο Ελισσαίος Μπαρδάκης για μια ακόμα φορά, ενώ στο βάθρο ανέβηκε και ο Γιάννης – Μάριος Μητρόπουλος, τρίτος στο μήκος, χάνοντας το ασημένιο στην τελευταία προσπάθεια.