Ήφαιστος/Αχιλλέας – ΑΓΕ Ζακύνθου 55-48 (ΦΩΤΟ)

Ο Ήφαιστος/Αχιλλέας επικράτησε στο κλειστό τού Αιγίου της ΑΓΕ Ζακύνθου (σε εξ΄ αναβολής ματς) με 55-48 και ανέβηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 ΕΣΚΑ-Η. Μία νίκη που ήρθε δίκαια αλλά δύσκολα, καθώς το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων δεν είχε ανάλογη συνέχεια (20-6). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο ημίχρονο σε 26-22 και το ματς έγινε ντέρμπι σχεδόν μέχρι το τέλος. Μάλιστα, η ΑΓΕΖ θα μπορούσε να διεκδικήσει με περισσότερες πιθανότητες τη νίκη αν οι παίκτες της δεν ήταν τρομερά άστοχοι στις βολές (6/21)!!! Από την πλευρά του, ο Ήφαιστος/Αχιλλέας είχε 9/13 από τη γραμμή.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-6, 26-22, 42-37, 55-48.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Κατωπόδης 9, Δούβος 16(1), Μανωλόπουλος 9(1), Ζίζηλας 10, Οικονομόπουλος 6, Ψάρρης 2, Μιχαλόπουλος, Παπαδόπουλος 2, Ντούρος 1, Βασιλάτος, Βαγενάς, Λαδικός.

ΑΓΕΖ: Καψαμπέλης 8(1), Ακτύπης 11, Μουζάκης, Βαρβαρίγος 6, Μαρτάρης 13(1), Λούτας 3(1), Σουρμπής 4, Πανάς, Θεοδωρίτσης 3(1).