ΜΠΑΣΚΕΤ: Μεγάλη εμφάνιση και επιστροφή στις νίκες για τον Αστέρα Τέμενης (77-70)

ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΕΠΙ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ ΠΥΡΡΟΥ ΑΡΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ “ΕΠΙΑΣΕ” ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ

Ο Αστέρας Τεμένης επέστρεψε στις επιτυχίες – μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες – επικρατώντας στο κλειστό του Αιγίου με 77-70 της Δόξας Πύρρου Άρτας στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής στην National League 2. Mε τη νίκη της “έπιασε” την ομάδα της Ηπείρου στη 2η θέση του 1ου ομίλου και ατενίζει με αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλό ξεκίνημα στο ματς και με “μπροστάρη” τον Πέτροβιτς προηγήθηκαν σε όλη την πρώτη περίοδο που τους βρήκε μπροστά με 26-18. Η ομάδα της Άρτας με Ίλιτς και Μπάλλα σε μεγάλη μέρα πήγαν ψηλά το σκορ στη δεύτερη περίοδο, πέρασαν μπροστά και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 41-44.

Η άμυνα στον Σέρβο της Δόξας από το 25΄ και μετά (πέτυχε μόλις δύο πόντους ενώ είχε πετύχει 15 μέχρι τότε) και η εκπληκτική απόδοση του Γκάτζιου ήταν τα “κλειδιά” της νίκης για τον Αστέρα. Μοναδική σταθερή απειλή ήταν πλέον μόνο ο Μπάλλας για τους φιλοξενούμενους που έμειναν πίσω με 9 πόντους 3΄ πριν τη λήξη και χάρη στα δύο συνεχόμενα τρίποντα του 48χρονου (!) Κωνσταντίνου Σταυρόπουλου (που έπαιξε πριν 16 χρόνια με τον Κεραυνό στην Α2) στο τέλος, πλησίασαν αλλά ήταν αργά.

Εκτός των Γκάτζιου, Πέτροβιτς που πέτυχαν 47 από τους 77 πόντους του Αστέρα, πολύ καλός ήταν ο Βουρνάς και θετικοί οι Καραγγελής και Σταθακόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 41-44, 62-57, 77-70

Διαιτητές: Κούλης Χαρ.-Πετράκης Ιωάν.-Μπον

Αστέρας Τέμενης (Ξενούλης): Σακελλαρόπουλος, Βουρνάς 14, Τσινούκας, Petrovic 22(2), Σταθακόπουλος 6, Καρακάσης, Τσουλέας, Γκάτζιος 24, Καραγγελής 8, Δούβος 3(1).

Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Ιωαννίδης 6(2), Γυφτοκώστας 8(2), Πρίφτι, Μπαρτζώκας, Βασιλείου, Μπάλλας 24, Θώδης 4, Ilic 17(2), Μουκάι, Σταυρόπουλος 11(3).