ΒΟΛΕΪ: Ο Α.Ο. Αιγιαλέων 3-0 τον Πανερυθραϊκό στο πρώτο παιχνίδι των πλέι άουτ

ΜΕ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΤΗ ΝΕΑ ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΘΑ “ΣΦΡΑΓΙΣΕΙ” ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΗΝ PRE LEAGUE

Εύκολο έργο είχαν στο ξεκίνημα των πλέι άουτ οι δύο ομάδες που κέρδισαν το πλεονέκτημα έδρας από την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος της Pre League. Τόσο ο Α.Ο. Αιγιαλέων όσο και ο Ήφαιστος Φλώρινας έκαναν το 1-0 επικρατώντας αμφότεροι με 3-0 σετ επί Πανερυθραϊκού και Εθνικού Αλεξανδρούπολης αντίστοιχα και πήραν σημαντικό προβάδισμα στη “μάχη” της παραμονής.

Στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου ο Α.Ο. Αιγιαλέων χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα νίκησε με 3-0 σετ την ομάδα της Νέας Ερυθραίας και έκανε το πρώτο βήμα παραμονής στην Pre League.

Oι παίκτες του Παναγιώτη Παπαδόπουλου μπήκαν αποφασισμένοι στο παιχνίδι “καθαρίζοντας” εύκολα το πρώτο σετ με 25-18. Στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο ανταγωνιστικοί αλλά λύγισαν με 25-23 και ουσιαστικά… παράδωσαν τα όλα. Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι έκαναν “περίπατο” ( 25-17) φτάνοντας στη νίκη.

Η σειρά μεταφέρεται την επόμενη Τετάρτη στο κλειστό της Ν. Ερυθραίας και με νίκη η ομάδα της Αιγιάλειας κάνει το 2-0 και παραμένει στην κατηγορία. Αν οι γηπεδούχοι ισοφαρίσουν σε 1-1 θα χρειαστεί και τρίτο ματς που θα γίνει το επόμενο Σάββατο στο Αίγιο.

Διαιτητές: Γεράνιος Γκόλφης

Α.Ο. ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ (Παναγιώτης Παπαδόπουλος): Σοάρες, Γκιμαράες, Μούρτζης, Γεωργάτος, Βασιλάκος, Λιθαθινός / Καραγεώργος (λ), Δασκαλόπουλος, Πομώνης, Πατρινός, Χασάπης.

Α.Σ. ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Γιάννης Λάιος): Ταραμίγκος, Δημητούλης, Ρεστέμης, Μπάος, Παπαδόπουλος, Μάρκου, Δορδοκίδης / Δοροβάτας (λ), Αχιλλεόπουλος (λ), Καρύκας, Καβαρινός, Τασάκος.

Το πρόγραμμα των αγώνων της Τετάρτης (3/4)